Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pielavesi/72400
Vertaa

Pielavesi Keskus-Jylänki

72400·Pielavesi
29 × 27 km

Postinumeroalueella Pielavesi Keskus-Jylänki (72400), Pielavesi, asuu 2 354 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 829 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,2 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,0 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 71,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/10 (Pielavesi)Väkiluku: sija 1/10 (Pielavesi)
Väkiluku
2 354-9,3 %(5v)
Mediaanitulot
21 829 €+22,0 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,6 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
71,0 %
Vuokra: 27,7 %
Lapsiperheet
11,8 %
Yksinasuvat
54,2 %
Työttömyysaste
11,9 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 43,2 %

Tunnusluvut

Alueen Pielavesi Keskus-Jylänki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 354-9,3 %
Mediaanitulot21 829 €+22,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)586 €/m²-39,3 %
Keski-ikä54,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut19,6 %+1,0 %
Työttömyysaste11,9 %+1,8 %
Omistusasunnot71,0 %-
Lapsiperheet11,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 16 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,0 %
Vuokra27,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo25,6 %
Pientalo71,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,8 %
Yksinasuvat54,2 %
Muut taloudet34,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Pielavesi Keskus-Jylänki

Mitkä ovat alueen Pielavesi Keskus-Jylänki (72400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 829 €. Muutos 5 vuodessa: +22,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pielavesi Keskus-Jylänki (72400) on?
2 354 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pielavesi Keskus-Jylänki (72400)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 586 €/m² (2025). Luku perustuu 16 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -39,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pielavesi Keskus-Jylänki on?
Kotitalouksista 71,0 % asuu omistusasunnossa ja 27,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 25,6 % on kerrostaloissa ja 71,5 % pientaloissa.
Miten alue Pielavesi Keskus-Jylänki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pielavesi: 7 / 10. Korkeakoulutetut: 19,6 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·72530Säviäntaipale
  • ·72490Saarinen (Kuopio)
  • ·72430Kumpula
  • ·71640Talluskylä (Tervo)
  • ·71690Varpasmaa (Kuopio)
  • ·71775Tuovilanlahti-Haatala (Kuopio)
  • ·72550Säviä
  • ·74550Pörsänmäki (Iisalmi)
  • ·74640Sulkavanjärvi (Kiuruvesi)
  • ·71680Pulkonkoski-Saarinen (Kuopio)
  • ·72710Vaaraslahti
  • ·72210Tervo Keskus-Eliaksela (Tervo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 528. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet680. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pielavesi7. · 10 alueesta

Muut alueet: Pielavesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pielavesi
#AlueArvo
1.Vaaraslahti7271025 369 €+25,2 %
2.Vuorikylä7257024 580 €+44,7 %
3.Jylhänkylä7281023 117 €+36,4 %
4.Säviä7255022 255 €+24,1 %
5.Säviäntaipale7253022 195 €+21,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
20240Pansio-Perno

Turku

Mediaanitulot
21 831 €
Väkiluku
5 483
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
20210Pahaniemi

Turku

Mediaanitulot
21 826 €
Väkiluku
4 223
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
19230Onkiniemi

Sysmä

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
34950Ohtola

Virrat

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pielavesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle