Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ruovesi

Kaupunki

Ruovesi

Ruovesi koostuu 9 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 3 931 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 559 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 25,0 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
3 931
Mediaanitulot (ka.)
24 559 €
Neliöhinta (ka.)
765 €/m²
Keski-ikä (ka.)
53,0 v
Korkeakoulutetut (ka.)
25,0 %
Omistusasunnot (ka.)
75,6 %
Lapsiperheet (ka.)
12,1 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

34600Ruovesi Keskus-Nenonen

Ruovesi

1. suurin
Mediaanitulot
22 730 €
Väkiluku
2 316
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
34870Visuvesi

Ruovesi

2. suurin
Mediaanitulot
22 021 €
Väkiluku
482
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
34450Jäminkipohja

Ruovesi

3. suurin
Mediaanitulot
22 768 €
Väkiluku
293
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
35750Väärinmaja

Ruovesi

4. suurin
Mediaanitulot
24 392 €
Väkiluku
250
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
34640Mustajärvi

Ruovesi

5. suurin
Mediaanitulot
24 756 €
Väkiluku
196
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
34410Murole

Ruovesi

6. suurin
Mediaanitulot
21 882 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Ruovesi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Ruovesi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Ruovesi
#AlueArvo
1.Ylä-Vääri3574030 037 €+20,7 %
2.Muroleen Kanava3442026 408 €+17,1 %
3.Kekkonen3443026 034 €+16,3 %
4.Mustajärvi3464024 756 €+19,5 %
5.Väärinmaja3575024 392 €+24,4 %
6.Jäminkipohja3445022 768 €+24,5 %
7.Ruovesi Keskus-Nenonen3460022 730 €+20,3 %
8.Visuvesi3487022 021 €+26,2 %
9.Murole3441021 882 €+10,7 %

Väestönkasvu: Ruovesi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Ruovesi
#AlueArvo
1.Mustajärvi34640+3,7 %+3,7 %
2.Jäminkipohja34450-4,2 %-4,2 %
3.Ruovesi Keskus-Nenonen34600-5,0 %-5,0 %
4.Kekkonen34430-5,7 %-5,7 %
5.Väärinmaja35750-8,1 %-8,1 %
6.Visuvesi34870-9,7 %-9,7 %
7.Murole34410-11,0 %-11,0 %
8.Ylä-Vääri35740-12,4 %-12,4 %
9.Muroleen Kanava34420-26,7 %-26,7 %

Kaikki 9 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
34410Murole34420Muroleen Kanava34430Kekkonen34450Jäminkipohja34600Ruovesi Keskus-Nenonen34640Mustajärvi34870Visuvesi35740Ylä-Vääri35750Väärinmaja

Usein kysytyt kysymykset: Ruovesi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Ruovesi on?
Kaupungissa Ruovesi asuu yhteensä 3 931 asukasta 9 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Ruovesi?
9 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Ruovesi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 559 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Ylä-Vääri: 30 037 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Ruovesi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Ruovesi on noin 765 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Ruovesi Keskus-Nenonen (765 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Ruovesi?
Ylä-Vääri (30 037 €), Muroleen Kanava (26 408 €), Kekkonen (26 034 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Ruovesi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Mustajärvi (+3,7 %), Jäminkipohja (-4,2 %), Ruovesi Keskus-Nenonen (-5,0 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Ruovesi?
Kaupungissa Ruovesi on 9 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.