Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ruovesi/34410
Vertaa

Murole

34410·Ruovesi
11 × 6,5 km

Postinumeroalueella Murole (34410), Ruovesi, asuu 154 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 882 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 78,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 0,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 93,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 9/9 (Ruovesi)Väkiluku: sija 6/9 (Ruovesi)
Väkiluku
154-11,0 %(5v)
Mediaanitulot
21 882 €+10,7 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,7 %-3,5 %(5v)
Omistusasunnot
78,0 %
Vuokra: 18,3 %
Lapsiperheet
13,4 %
Yksinasuvat
47,6 %
Työttömyysaste
13,4 %+0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,0 %
65 vuotta täyttäneet: 39,6 %

Tunnusluvut

Alueen Murole tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku154-11,0 %
Mediaanitulot21 882 €+10,7 %
Keski-ikä52,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut23,7 %-3,5 %
Työttömyysaste13,4 %+0,9 %
Omistusasunnot78,0 %-
Lapsiperheet13,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,0 %
Vuokra18,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo93,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,4 %
Yksinasuvat47,6 %
Muut taloudet39,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Murole

Mitkä ovat alueen Murole (34410) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 882 €. Muutos 5 vuodessa: +10,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Murole (34410) on?
154 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,0 %.
Millaista asuminen alueella Murole on?
Kotitalouksista 78,0 % asuu omistusasunnossa ja 18,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 93,8 % pientaloissa.
Miten alue Murole vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ruovesi: 9 / 9. Korkeakoulutetut: 23,7 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·34430Kekkonen
  • ·34420Muroleen Kanava
  • ·34270Velaatta (Tampere)
  • ·34600Ruovesi Keskus-Nenonen
  • ·34260Terälahti (Tampere)
  • ·33680Aitolahti (Tampere)
  • ·34450Jäminkipohja
  • ·34240Kämmenteisko (Tampere)
  • ·34640Mustajärvi
  • ·34300Kuru Keskus (Ylöjärvi)
  • ·34180Länsi-Teisko (Ylöjärvi)
  • ·34320Parkkuu (Ylöjärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 514. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 245. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ruovesi9. · 9 alueesta

Muut alueet: Ruovesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ruovesi
#AlueArvo
1.Ylä-Vääri3574030 037 €+20,7 %
2.Muroleen Kanava3442026 408 €+17,1 %
3.Kekkonen3443026 034 €+16,3 %
4.Mustajärvi3464024 756 €+19,5 %
5.Väärinmaja3575024 392 €+24,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
19650Joutsa Keskus

Joutsa

Mediaanitulot
21 876 €
Väkiluku
2 983
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
62880Sääksvesi-Vinni

Vimpeli

Mediaanitulot
21 876 €
Väkiluku
238
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
38970Lauhala

Kankaanpää

Mediaanitulot
21 889 €
Väkiluku
228
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
93160Hetejärvi

Pudasjärvi

Mediaanitulot
21 874 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ruovesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle