Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ruovesi/34420
Vertaa

Muroleen Kanava

34420·Ruovesi
5,4 × 6,9 km

Postinumeroalueella Muroleen Kanava (34420), Ruovesi, asuu 33 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 408 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 96,7 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 26,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 %. Alueen asukkaista 39,4 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 2/9 (Ruovesi)Väkiluku: sija 9/9 (Ruovesi)
Väkiluku
33-26,7 %(5v)
Mediaanitulot
26 408 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,0 %+5,0 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
6,3 %-10,4 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
15,2 %
65 vuotta täyttäneet: 39,4 %

Tunnusluvut

Alueen Muroleen Kanava tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku33-26,7 %
Mediaanitulot26 408 €+17,1 %
Keski-ikä53,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut20,0 %+5,0 %
Työttömyysaste6,3 %-10,4 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Muroleen Kanava

Mitkä ovat alueen Muroleen Kanava (34420) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 408 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Muroleen Kanava (34420) on?
33 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -26,7 %.
Millaista asuminen alueella Muroleen Kanava on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,7 % pientaloissa.
Miten alue Muroleen Kanava vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ruovesi: 2 / 9. Korkeakoulutetut: 20,0 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·34410Murole
  • ·34600Ruovesi Keskus-Nenonen
  • ·34430Kekkonen
  • ·34260Terälahti (Tampere)
  • ·34270Velaatta (Tampere)
  • ·34300Kuru Keskus (Ylöjärvi)
  • ·34640Mustajärvi
  • ·34320Parkkuu (Ylöjärvi)
  • ·34870Visuvesi
  • ·34450Jäminkipohja
  • ·34180Länsi-Teisko (Ylöjärvi)
  • ·33680Aitolahti (Tampere)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 078. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 925. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ruovesi2. · 9 alueesta

Muut alueet: Ruovesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ruovesi
#AlueArvo
1.Ylä-Vääri3574030 037 €+20,7 %
2.Kekkonen3443026 034 €+16,3 %
3.Mustajärvi3464024 756 €+19,5 %
4.Väärinmaja3575024 392 €+24,4 %
5.Jäminkipohja3445022 768 €+24,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
40630Kypärämäki

Jyväskylä

Mediaanitulot
26 412 €
Väkiluku
3 566
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
05900Vieremä

Hyvinkää

Mediaanitulot
26 403 €
Väkiluku
4 319
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
10330Pinjainen

Raasepori

Mediaanitulot
26 414 €
Väkiluku
551
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
35520Pirttikangas

Juupajoki

Mediaanitulot
26 401 €
Väkiluku
70
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ruovesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle