Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ruovesi/35750
Vertaa

Väärinmaja

35750·Ruovesi
12 × 20 km

Postinumeroalueella Väärinmaja (35750), Ruovesi, asuu 250 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 392 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 24,4 %. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/9 (Ruovesi)Väkiluku: sija 4/9 (Ruovesi)
Väkiluku
250-8,1 %(5v)
Mediaanitulot
24 392 €+24,4 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,5 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
92,1 %
Vuokra: 5,5 %
Lapsiperheet
10,2 %
Yksinasuvat
41,7 %
Työttömyysaste
10,7 %+3,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 40,4 %

Tunnusluvut

Alueen Väärinmaja tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku250-8,1 %
Mediaanitulot24 392 €+24,4 %
Keski-ikä55,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut22,5 %+3,4 %
Työttömyysaste10,7 %+3,1 %
Omistusasunnot92,1 %-
Lapsiperheet10,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,1 %
Vuokra5,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,2 %
Yksinasuvat41,7 %
Muut taloudet48,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Väärinmaja

Mitkä ovat alueen Väärinmaja (35750) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 392 €. Muutos 5 vuodessa: +24,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Väärinmaja (35750) on?
250 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,1 %.
Millaista asuminen alueella Väärinmaja on?
Kotitalouksista 92,1 % asuu omistusasunnossa ja 5,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Väärinmaja vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ruovesi: 5 / 9. Korkeakoulutetut: 22,5 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·35740Ylä-Vääri
  • ·34450Jäminkipohja
  • ·35500Korkeakoski (Juupajoki)
  • ·35320Hirsilä (Orivesi)
  • ·42840Kolkki (Mänttä-Vilppula)
  • ·35520Pirttikangas (Juupajoki)
  • ·35700Vilppula Keskus (Mänttä-Vilppula)
  • ·35550Salokunta (Juupajoki)
  • ·34430Kekkonen
  • ·34270Velaatta (Tampere)
  • ·35530Lyly (Juupajoki)
  • ·42850Pohjaslahti (Mänttä-Vilppula)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 751. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 889. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ruovesi5. · 9 alueesta

Muut alueet: Ruovesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ruovesi
#AlueArvo
1.Ylä-Vääri3574030 037 €+20,7 %
2.Muroleen Kanava3442026 408 €+17,1 %
3.Kekkonen3443026 034 €+16,3 %
4.Mustajärvi3464024 756 €+19,5 %
5.Jäminkipohja3445022 768 €+24,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
13200Keinusaari

Hämeenlinna

Mediaanitulot
24 391 €
Väkiluku
2 381
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
16800Hämeenkoski

Hollola

Mediaanitulot
24 395 €
Väkiluku
1 840
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
36810Kuhmalahti Keskus

Kangasala

Mediaanitulot
24 388 €
Väkiluku
506
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
62165Tiisteenjoki

Lapua

Mediaanitulot
24 388 €
Väkiluku
297
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ruovesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle