Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ruovesi/34640
Vertaa

Mustajärvi

34640·Ruovesi
17 × 8,0 km

Postinumeroalueella Mustajärvi (34640), Ruovesi, asuu 196 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 756 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,5 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 3,7 %. Alueen asunnoista 96,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/9 (Ruovesi)Väkiluku: sija 5/9 (Ruovesi)
Väkiluku
196+3,7 %(5v)
Mediaanitulot
24 756 €+19,5 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,8 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
94,7 %
Vuokra: 2,1 %
Lapsiperheet
18,9 %
Yksinasuvat
38,9 %
Työttömyysaste
8,4 %-5,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,1 %
65 vuotta täyttäneet: 33,2 %

Tunnusluvut

Alueen Mustajärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku196+3,7 %
Mediaanitulot24 756 €+19,5 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut20,8 %+1,2 %
Työttömyysaste8,4 %-5,0 %
Omistusasunnot94,7 %-
Lapsiperheet18,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,7 %
Vuokra2,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,6 %
Pientalo96,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,9 %
Yksinasuvat38,9 %
Muut taloudet42,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Mustajärvi

Mitkä ovat alueen Mustajärvi (34640) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 756 €. Muutos 5 vuodessa: +19,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mustajärvi (34640) on?
196 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,7 %.
Millaista asuminen alueella Mustajärvi on?
Kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa ja 2,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,6 % on kerrostaloissa ja 96,0 % pientaloissa.
Miten alue Mustajärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ruovesi: 4 / 9. Korkeakoulutetut: 20,8 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·34600Ruovesi Keskus-Nenonen
  • ·34870Visuvesi
  • ·42850Pohjaslahti (Mänttä-Vilppula)
  • ·34430Kekkonen
  • ·34420Muroleen Kanava
  • ·42840Kolkki (Mänttä-Vilppula)
  • ·42870Kotala (Virrat)
  • ·34450Jäminkipohja
  • ·34410Murole
  • ·34800Virrat Keskus (Virrat)
  • ·42830Ylä-Kolkki (Mänttä-Vilppula)
  • ·34300Kuru Keskus (Ylöjärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 631. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 080. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ruovesi4. · 9 alueesta

Muut alueet: Ruovesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ruovesi
#AlueArvo
1.Ylä-Vääri3574030 037 €+20,7 %
2.Muroleen Kanava3442026 408 €+17,1 %
3.Kekkonen3443026 034 €+16,3 %
4.Väärinmaja3575024 392 €+24,4 %
5.Jäminkipohja3445022 768 €+24,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
11100Riihimäki Keskus

Riihimäki

Mediaanitulot
24 756 €
Väkiluku
6 624
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
93700Kurkijärvi - Oijusluoma

Kuusamo

Mediaanitulot
24 755 €
Väkiluku
1 378
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
51460Luusniemi

Kangasniemi

Mediaanitulot
24 761 €
Väkiluku
168
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
29200Harjavalta Keskus

Harjavalta

Mediaanitulot
24 750 €
Väkiluku
6 588
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ruovesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle