Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ruovesi/34450
Vertaa

Jäminkipohja

34450·Ruovesi
15 × 14 km

Postinumeroalueella Jäminkipohja (34450), Ruovesi, asuu 293 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 768 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 24,5 %. Alueen asunnoista 21,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/9 (Ruovesi)Väkiluku: sija 3/9 (Ruovesi)
Väkiluku
293-4,2 %(5v)
Mediaanitulot
22 768 €+24,5 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,1 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
84,1 %
Vuokra: 11,5 %
Lapsiperheet
12,7 %
Yksinasuvat
47,1 %
Työttömyysaste
14,0 %-0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,4 %
65 vuotta täyttäneet: 39,2 %

Tunnusluvut

Alueen Jäminkipohja tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku293-4,2 %
Mediaanitulot22 768 €+24,5 %
Keski-ikä54,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,1 %+2,6 %
Työttömyysaste14,0 %-0,8 %
Omistusasunnot84,1 %-
Lapsiperheet12,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,1 %
Vuokra11,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo21,3 %
Pientalo71,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,7 %
Yksinasuvat47,1 %
Muut taloudet40,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Jäminkipohja

Mitkä ovat alueen Jäminkipohja (34450) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 768 €. Muutos 5 vuodessa: +24,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jäminkipohja (34450) on?
293 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,2 %.
Millaista asuminen alueella Jäminkipohja on?
Kotitalouksista 84,1 % asuu omistusasunnossa ja 11,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 21,3 % on kerrostaloissa ja 71,3 % pientaloissa.
Miten alue Jäminkipohja vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ruovesi: 6 / 9. Korkeakoulutetut: 21,1 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·35750Väärinmaja
  • ·34430Kekkonen
  • ·35320Hirsilä (Orivesi)
  • ·34270Velaatta (Tampere)
  • ·34410Murole
  • ·35740Ylä-Vääri
  • ·35500Korkeakoski (Juupajoki)
  • ·34600Ruovesi Keskus-Nenonen
  • ·34640Mustajärvi
  • ·34420Muroleen Kanava
  • ·33680Aitolahti (Tampere)
  • ·42840Kolkki (Mänttä-Vilppula)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 279. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 753. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ruovesi6. · 9 alueesta

Muut alueet: Ruovesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ruovesi
#AlueArvo
1.Ylä-Vääri3574030 037 €+20,7 %
2.Muroleen Kanava3442026 408 €+17,1 %
3.Kekkonen3443026 034 €+16,3 %
4.Mustajärvi3464024 756 €+19,5 %
5.Väärinmaja3575024 392 €+24,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
43700Kyyjärvi Keskus

Kyyjärvi

Mediaanitulot
22 768 €
Väkiluku
1 037
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
36910Rautajärvi

Pälkäne

Mediaanitulot
22 767 €
Väkiluku
339
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
64200Närpiö Keskus

Närpiö

Mediaanitulot
22 763 €
Väkiluku
3 302
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
31750Kehro

Urjala

Mediaanitulot
22 774 €
Väkiluku
53
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ruovesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle