Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tuusula/04300
Vertaa

Hyrylä

04300·Tuusula
5,9 × 11 km

Postinumeroalueella Hyrylä (04300), Tuusula, asuu 13 889 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 964 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 35,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 51,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 33,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,9 %. Alueen asunnoista 55,6 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/13 (Tuusula)Väkiluku: sija 1/13 (Tuusula)
Väkiluku
13 889+33,7 %(5v)
Mediaanitulot
29 964 €+13,9 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
35,2 %-0,3 %(5v)
Omistusasunnot
51,2 %
Vuokra: 48,0 %
Lapsiperheet
23,6 %
Yksinasuvat
44,1 %
Työttömyysaste
9,2 %+3,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
15,1 %
65 vuotta täyttäneet: 18,5 %

Tunnusluvut

Alueen Hyrylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku13 889+33,7 %
Mediaanitulot29 964 €+13,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 538 €/m²+0,2 %
Keski-ikä41,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut35,2 %-0,3 %
Työttömyysaste9,2 %+3,1 %
Omistusasunnot51,2 %-
Lapsiperheet23,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 142 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus51,2 %
Vuokra48,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo55,6 %
Pientalo43,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,6 %
Yksinasuvat44,1 %
Muut taloudet32,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Hyrylä

Mitkä ovat alueen Hyrylä (04300) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 964 €. Muutos 5 vuodessa: +13,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hyrylä (04300) on?
13 889 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +33,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hyrylä (04300)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 538 €/m² (2025). Luku perustuu 142 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +0,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hyrylä on?
Kotitalouksista 51,2 % asuu omistusasunnossa ja 48,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 55,6 % on kerrostaloissa ja 43,0 % pientaloissa.
Miten alue Hyrylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tuusula: 11 / 13. Korkeakoulutetut: 35,2 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04310Tuusula Kirkonkylä
  • ·04380Tuomala
  • ·04330Lahela
  • ·04320Riihikallio
  • ·04340Mattila
  • ·04400Loutti (Järvenpää)
  • ·04370Rusutjärvi
  • ·04390Jäniksenlinna
  • ·04440Jamppa (Järvenpää)
  • ·04230Pihkaniitty (Kerava)
  • ·01450Korso (Vantaa)
  • ·04260Savio (Kerava)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet303. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet36. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tuusula11. · 13 alueesta

Muut alueet: Tuusula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tuusula
#AlueArvo
1.Lahela0433034 737 €+11,1 %
2.Tuusula Kirkonkylä0431033 641 €+16,6 %
3.Jäniksenlinna0439032 436 €+19,6 %
4.Nahkela0435032 278 €+19,9 %
5.Tuomala0438031 870 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
25660Mathildedal

Salo

Mediaanitulot
29 967 €
Väkiluku
125
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
65760Iskmo

Mustasaari

Mediaanitulot
29 968 €
Väkiluku
303
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
05400Jokela

Tuusula

Mediaanitulot
29 959 €
Väkiluku
6 644
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
02630Nihtisilta

Espoo

Mediaanitulot
29 973 €
Väkiluku
4 160
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Tuusula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle