Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tuusula/04320
Vertaa

Riihikallio

04320·Tuusula
3,3 × 3,8 km

Postinumeroalueella Riihikallio (04320), Tuusula, asuu 5 145 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 383 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 42,6 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 13,8 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 4,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 50,7 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/13 (Tuusula)Väkiluku: sija 4/13 (Tuusula)
Väkiluku
5 145+4,1 %(5v)
Mediaanitulot
30 383 €+13,8 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,2 %-0,6 %(5v)
Omistusasunnot
63,2 %
Vuokra: 36,4 %
Lapsiperheet
24,6 %
Yksinasuvat
42,6 %
Työttömyysaste
7,8 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,2 %
65 vuotta täyttäneet: 20,9 %

Tunnusluvut

Alueen Riihikallio tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 145+4,1 %
Mediaanitulot30 383 €+13,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 988 €/m²-9,3 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut33,2 %-0,6 %
Työttömyysaste7,8 %+1,8 %
Omistusasunnot63,2 %-
Lapsiperheet24,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 67 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus63,2 %
Vuokra36,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo50,7 %
Pientalo49,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,6 %
Yksinasuvat42,6 %
Muut taloudet32,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Riihikallio

Mitkä ovat alueen Riihikallio (04320) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 383 €. Muutos 5 vuodessa: +13,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Riihikallio (04320) on?
5 145 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Riihikallio (04320)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 988 €/m² (2025). Luku perustuu 67 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -9,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Riihikallio on?
Kotitalouksista 63,2 % asuu omistusasunnossa ja 36,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 50,7 % on kerrostaloissa ja 49,2 % pientaloissa.
Miten alue Riihikallio vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tuusula: 10 / 13. Korkeakoulutetut: 33,2 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04330Lahela
  • ·01450Korso (Vantaa)
  • ·01390Ruskeasanta-Ilola (Vantaa)
  • ·01340Leinelä (Vantaa)
  • ·04300Hyrylä
  • ·04360Ruotsinkylä-Kiilinmäki
  • ·04310Tuusula Kirkonkylä
  • ·04340Mattila
  • ·01350Hiekkaharju (Vantaa)
  • ·01530Veromiehenkylä (Vantaa)
  • ·01300Tikkurila (Vantaa)
  • ·01360Koivukylä-Havukoski (Vantaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet253. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet341. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tuusula10. · 13 alueesta

Muut alueet: Tuusula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tuusula
#AlueArvo
1.Lahela0433034 737 €+11,1 %
2.Tuusula Kirkonkylä0431033 641 €+16,6 %
3.Jäniksenlinna0439032 436 €+19,6 %
4.Nahkela0435032 278 €+19,9 %
5.Tuomala0438031 870 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
06530Kerkkoo

Porvoo

Mediaanitulot
30 372 €
Väkiluku
764
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
06880Kärrby

Sipoo

Mediaanitulot
30 370 €
Väkiluku
338
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
71570Syvänniemi

Kuopio

Mediaanitulot
30 370 €
Väkiluku
1 246
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
04130Sipoo

Sipoo

Mediaanitulot
30 365 €
Väkiluku
8 364
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Tuusula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle