31760Urjala Keskus
Urjala
- Mediaanitulot
- 22 438 €
- Väkiluku
- 1 785
- Keski-ikä
- 52,0 v
Kaupunki
Urjala koostuu 9 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 4 494 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 179 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 24,2 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Urjala
Urjala
Urjala
Urjala
Urjala
Urjala
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Honkola31730 | 25 240 €+27,7 % |
| 2. | Urjalankylä-Kehro31720 | 24 555 €+29,5 % |
| 3. | Menonen31140 | 24 438 €+23,4 % |
| 4. | Urjala Asemanseutu-Hanhisuo31700 | 24 051 €+14,9 % |
| 5. | Kehro31750 | 22 774 €+39,4 % |
| 6. | Tursa31860 | 22 501 €+25,3 % |
| 7. | Halkivaha31830 | 22 461 €+7,9 % |
| 8. | Urjala Keskus31760 | 22 438 €+19,9 % |
| 9. | Nuutajärvi31160 | 20 156 €+13,5 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Urjalankylä-Kehro31720 | +1,1 %+1,1 % |
| 2. | Kehro31750 | -1,9 %-1,9 % |
| 3. | Nuutajärvi31160 | -2,5 %-2,5 % |
| 4. | Urjala Keskus31760 | -3,3 %-3,3 % |
| 5. | Halkivaha31830 | -4,7 %-4,7 % |
| 6. | Urjala Asemanseutu-Hanhisuo31700 | -6,2 %-6,2 % |
| 7. | Menonen31140 | -6,8 %-6,8 % |
| 8. | Tursa31860 | -8,9 %-8,9 % |
| 9. | Honkola31730 | -18,4 %-18,4 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.