Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Urjala/31860
Vertaa

Tursa

31860·Urjala
9,6 × 14 km

Postinumeroalueella Tursa (31860), Urjala, asuu 247 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 501 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 5,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/9 (Urjala)Väkiluku: sija 4/9 (Urjala)
Väkiluku
247-8,9 %(5v)
Mediaanitulot
22 501 €+25,3 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,3 %+2,8 %(5v)
Omistusasunnot
90,8 %
Vuokra: 5,4 %
Lapsiperheet
12,3 %
Yksinasuvat
45,4 %
Työttömyysaste
17,0 %+5,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,3 %
65 vuotta täyttäneet: 35,6 %

Tunnusluvut

Alueen Tursa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku247-8,9 %
Mediaanitulot22 501 €+25,3 %
Keski-ikä52,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut23,3 %+2,8 %
Työttömyysaste17,0 %+5,2 %
Omistusasunnot90,8 %-
Lapsiperheet12,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,8 %
Vuokra5,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,3 %
Yksinasuvat45,4 %
Muut taloudet42,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Tursa

Mitkä ovat alueen Tursa (31860) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 501 €. Muutos 5 vuodessa: +25,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tursa (31860) on?
247 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,9 %.
Millaista asuminen alueella Tursa on?
Kotitalouksista 90,8 % asuu omistusasunnossa ja 5,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,7 % pientaloissa.
Miten alue Tursa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Urjala: 6 / 9. Korkeakoulutetut: 23,3 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·31850Koskioinen (Punkalaidun)
  • ·31950Sadonmaa (Punkalaidun)
  • ·31830Halkivaha
  • ·31160Nuutajärvi
  • ·31720Urjalankylä-Kehro
  • ·31650Venäjänkangas (Humppila)
  • ·31810Oriniemi (Punkalaidun)
  • ·31730Honkola
  • ·31140Menonen
  • ·32280Metsäkorpi (Loimaa)
  • ·37380Krääkkiö (Vesilahti)
  • ·31640Humppila Keskus (Humppila)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 356. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 900. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Urjala6. · 9 alueesta

Muut alueet: Urjala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Urjala
#AlueArvo
1.Honkola3173025 240 €+27,7 %
2.Urjalankylä-Kehro3172024 555 €+29,5 %
3.Menonen3114024 438 €+23,4 %
4.Urjala Asemanseutu-Hanhisuo3170024 051 €+14,9 %
5.Kehro3175022 774 €+39,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71670Kurolanlahti

Kuopio

Mediaanitulot
22 506 €
Väkiluku
66
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
24260Ollikkala

Salo

Mediaanitulot
22 495 €
Väkiluku
4 460
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
61640Ala-Valli

Kurikka

Mediaanitulot
22 491 €
Väkiluku
185
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
61910Nummijärvi

Kauhajoki

Mediaanitulot
22 491 €
Väkiluku
215
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Urjala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle