Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Urjala/31830
Vertaa

Halkivaha

31830·Urjala
9,8 × 11 km

Postinumeroalueella Halkivaha (31830), Urjala, asuu 245 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 461 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,7 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,1 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 94,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/9 (Urjala)Väkiluku: sija 5/9 (Urjala)
Väkiluku
245-4,7 %(5v)
Mediaanitulot
22 461 €+7,9 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,8 %+3,1 %(5v)
Omistusasunnot
87,5 %
Vuokra: 10,8 %
Lapsiperheet
14,2 %
Yksinasuvat
40,8 %
Työttömyysaste
9,6 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 31,0 %

Tunnusluvut

Alueen Halkivaha tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku245-4,7 %
Mediaanitulot22 461 €+7,9 %
Keski-ikä51,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut19,8 %+3,1 %
Työttömyysaste9,6 %+4,0 %
Omistusasunnot87,5 %-
Lapsiperheet14,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,5 %
Vuokra10,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo94,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,2 %
Yksinasuvat40,8 %
Muut taloudet45,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Halkivaha

Mitkä ovat alueen Halkivaha (31830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 461 €. Muutos 5 vuodessa: +7,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Halkivaha (31830) on?
245 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,7 %.
Millaista asuminen alueella Halkivaha on?
Kotitalouksista 87,5 % asuu omistusasunnossa ja 10,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 94,8 % pientaloissa.
Miten alue Halkivaha vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Urjala: 7 / 9. Korkeakoulutetut: 19,8 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·37380Krääkkiö (Vesilahti)
  • ·31860Tursa
  • ·31730Honkola
  • ·31810Oriniemi (Punkalaidun)
  • ·37350Rämsöö (Vesilahti)
  • ·31720Urjalankylä-Kehro
  • ·31850Koskioinen (Punkalaidun)
  • ·31750Kehro
  • ·31160Nuutajärvi
  • ·38270Sammaljoki (Sastamala)
  • ·31950Sadonmaa (Punkalaidun)
  • ·37370Narva (Vesilahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 373. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 910. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Urjala7. · 9 alueesta

Muut alueet: Urjala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Urjala
#AlueArvo
1.Honkola3173025 240 €+27,7 %
2.Urjalankylä-Kehro3172024 555 €+29,5 %
3.Menonen3114024 438 €+23,4 %
4.Urjala Asemanseutu-Hanhisuo3170024 051 €+14,9 %
5.Kehro3175022 774 €+39,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71210Tuusjärvi

Tuusniemi

Mediaanitulot
22 460 €
Väkiluku
193
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
87100Kajaani Keskus

Kajaani

Mediaanitulot
22 459 €
Väkiluku
6 114
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
95750Orajärvi

Pello

Mediaanitulot
22 456 €
Väkiluku
105
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
33850Multisilta

Tampere

Mediaanitulot
22 466 €
Väkiluku
2 568
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Urjala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle