Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Urjala/31750
Vertaa

Kehro

31750·Urjala
7,6 × 5,9 km

Postinumeroalueella Kehro (31750), Urjala, asuu 53 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 774 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 1,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 39,4 %. Alueen asunnoista 95,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/9 (Urjala)Väkiluku: sija 9/9 (Urjala)
Väkiluku
53-1,9 %(5v)
Mediaanitulot
22 774 €+39,4 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v-3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,1 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
83,3 %
Vuokra: 10,0 %
Lapsiperheet
10,0 %
Yksinasuvat
43,3 %
Työttömyysaste
4,5 %-6,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,7 %
65 vuotta täyttäneet: 41,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kehro tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku53-1,9 %
Mediaanitulot22 774 €+39,4 %
Keski-ikä53,0 v-3,0 %
Korkeakoulutetut27,1 %+2,6 %
Työttömyysaste4,5 %-6,6 %
Omistusasunnot83,3 %-
Lapsiperheet10,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,3 %
Vuokra10,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,0 %
Yksinasuvat43,3 %
Muut taloudet46,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kehro

Mitkä ovat alueen Kehro (31750) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 774 €. Muutos 5 vuodessa: +39,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kehro (31750) on?
53 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,9 %.
Millaista asuminen alueella Kehro on?
Kotitalouksista 83,3 % asuu omistusasunnossa ja 10,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,3 % pientaloissa.
Miten alue Kehro vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Urjala: 5 / 9. Korkeakoulutetut: 27,1 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·37910Kylmäkoski Keskus (Akaa)
  • ·31730Honkola
  • ·37420Valkkinen (Vesilahti)
  • ·31760Urjala Keskus
  • ·37380Krääkkiö (Vesilahti)
  • ·37370Narva (Vesilahti)
  • ·31720Urjalankylä-Kehro
  • ·31830Halkivaha
  • ·37470Vesilahti Keskus (Vesilahti)
  • ·31140Menonen
  • ·31700Urjala Asemanseutu-Hanhisuo
  • ·31160Nuutajärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 278. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 826. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Urjala5. · 9 alueesta

Muut alueet: Urjala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Urjala
#AlueArvo
1.Honkola3173025 240 €+27,7 %
2.Urjalankylä-Kehro3172024 555 €+29,5 %
3.Menonen3114024 438 €+23,4 %
4.Urjala Asemanseutu-Hanhisuo3170024 051 €+14,9 %
5.Tursa3186022 501 €+25,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
32740Pehula

Sastamala

Mediaanitulot
22 776 €
Väkiluku
1 613
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
43700Kyyjärvi Keskus

Kyyjärvi

Mediaanitulot
22 768 €
Väkiluku
1 037
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
34450Jäminkipohja

Ruovesi

Mediaanitulot
22 768 €
Väkiluku
293
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
36910Rautajärvi

Pälkäne

Mediaanitulot
22 767 €
Väkiluku
339
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Urjala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle