Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01530
Vertaa

Veromiehenkylä

01530·Vantaa
5,4 × 4,6 km

Postinumeroalueella Veromiehenkylä (01530), Vantaa, asuu 956 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 992 €, asukkaiden keski-ikä on 32,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,2 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 58,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 2,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 95,1 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 34/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 33/36 (Vantaa)
Väkiluku
956+58,0 %(5v)
Mediaanitulot
24 992 €+9,9 %(5v)
Keski-ikä
32,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,5 %-2,3 %(5v)
Omistusasunnot
3,0 %
Vuokra: 96,2 %
Lapsiperheet
20,4 %
Yksinasuvat
44,8 %
Työttömyysaste
17,0 %+2,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
34,7 %
65 vuotta täyttäneet: 2,8 %

Tunnusluvut

Alueen Veromiehenkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku956+58,0 %
Mediaanitulot24 992 €+9,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)4 189 €/m²-
Keski-ikä32,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut15,5 %-2,3 %
Työttömyysaste17,0 %+2,6 %
Omistusasunnot3,0 %-
Lapsiperheet20,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2020, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus3,0 %
Vuokra96,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo95,1 %
Pientalo2,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,4 %
Yksinasuvat44,8 %
Muut taloudet34,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Veromiehenkylä

Mitkä ovat alueen Veromiehenkylä (01530) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 992 €. Muutos 5 vuodessa: +9,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Veromiehenkylä (01530) on?
956 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +58,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Veromiehenkylä (01530)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 4 189 €/m² (2020). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Veromiehenkylä on?
Kotitalouksista 3,0 % asuu omistusasunnossa ja 96,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 95,1 % on kerrostaloissa ja 2,8 % pientaloissa.
Miten alue Veromiehenkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 34 / 36. Korkeakoulutetut: 15,5 %, keski-ikä: 32,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01510Kirkonkylä-Veromäki
  • ·01390Ruskeasanta-Ilola
  • ·04360Ruotsinkylä-Kiilinmäki (Tuusula)
  • ·01520Tammisto
  • ·01300Tikkurila
  • ·00740Siltamäki (Helsinki)
  • ·00690Torpparinmäki (Helsinki)
  • ·00780Tapaninvainio (Helsinki)
  • ·01350Hiekkaharju
  • ·01340Leinelä
  • ·01690Ylästö
  • ·00730Tapanila (Helsinki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 545. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 113. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa34. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
45100Kouvola Keskus

Kouvola

Mediaanitulot
24 989 €
Väkiluku
8 995
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
56100Ruokolahti Keskus

Ruokolahti

Mediaanitulot
24 989 €
Väkiluku
1 852
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
62410Rintala

Kauhava

Mediaanitulot
24 995 €
Väkiluku
300
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
37600Valkeakoski Keskus

Valkeakoski

Mediaanitulot
24 996 €
Väkiluku
10 990
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle