Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01670
Vertaa

Vantaanlaakso

01670·Vantaa
1,9 × 2,5 km

Postinumeroalueella Vantaanlaakso (01670), Vantaa, asuu 2 925 asukasta. Mediaanitulot ovat 33 804 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 51,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,2 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 2,1 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 4/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 25/36 (Vantaa)
Väkiluku
2 925+2,6 %(5v)
Mediaanitulot
33 804 €+17,2 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
51,0 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
84,3 %
Vuokra: 15,3 %
Lapsiperheet
29,9 %
Yksinasuvat
26,3 %
Työttömyysaste
6,9 %+2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,0 %
65 vuotta täyttäneet: 17,8 %

Tunnusluvut

Alueen Vantaanlaakso tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 925+2,6 %
Mediaanitulot33 804 €+17,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 901 €/m²-1,6 %
Keski-ikä41,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut51,0 %+1,3 %
Työttömyysaste6,9 %+2,1 %
Omistusasunnot84,3 %-
Lapsiperheet29,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 44 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,3 %
Vuokra15,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo17,4 %
Pientalo82,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet29,9 %
Yksinasuvat26,3 %
Muut taloudet43,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Vantaanlaakso

Mitkä ovat alueen Vantaanlaakso (01670) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 33 804 €. Muutos 5 vuodessa: +17,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vantaanlaakso (01670) on?
2 925 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vantaanlaakso (01670)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 901 €/m² (2025). Luku perustuu 44 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -1,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vantaanlaakso on?
Kotitalouksista 84,3 % asuu omistusasunnossa ja 15,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 17,4 % on kerrostaloissa ja 82,1 % pientaloissa.
Miten alue Vantaanlaakso vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 4 / 36. Korkeakoulutetut: 51,0 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01610Kaivoksela
  • ·01740Tuupakan teollisuusalue
  • ·01600Myyrmäki
  • ·01620Martinlaakso
  • ·00430Maununneva - Kuninkaantammi (Helsinki)
  • ·00410Malminkartano (Helsinki)
  • ·00420Kannelmäki (Helsinki)
  • ·01690Ylästö
  • ·01730Vantaanpuisto
  • ·00440Lassila (Helsinki)
  • ·01650Vapaala
  • ·00390Konala (Helsinki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet67. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet590. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa4. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %
5.Tammisto0152032 815 €+12,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
00260Keski-Töölö

Helsinki

Mediaanitulot
33 827 €
Väkiluku
5 903
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
02970Kalajärvi

Espoo

Mediaanitulot
33 843 €
Väkiluku
3 675
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
90670Hiukkavaara

Oulu

Mediaanitulot
33 738 €
Väkiluku
6 671
Keski-ikä
30,0 v
Avaa alue →Vertaa
00540Kalasatama - Sompasaari

Helsinki

Mediaanitulot
33 876 €
Väkiluku
6 450
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle