Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01350
Vertaa

Hiekkaharju

01350·Vantaa
2,3 × 1,9 km

Postinumeroalueella Hiekkaharju (01350), Vantaa, asuu 10 533 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 108 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 32,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 47,1 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,7 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 1,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 73,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 21/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 8/36 (Vantaa)
Väkiluku
10 533+1,8 %(5v)
Mediaanitulot
28 108 €+14,7 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
32,4 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
51,8 %
Vuokra: 47,1 %
Lapsiperheet
23,3 %
Yksinasuvat
47,3 %
Työttömyysaste
13,4 %+4,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
14,1 %
65 vuotta täyttäneet: 15,5 %

Tunnusluvut

Alueen Hiekkaharju tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku10 533+1,8 %
Mediaanitulot28 108 €+14,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 633 €/m²-11,4 %
Keski-ikä40,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut32,4 %+1,6 %
Työttömyysaste13,4 %+4,2 %
Omistusasunnot51,8 %-
Lapsiperheet23,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 175 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus51,8 %
Vuokra47,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo73,5 %
Pientalo26,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,3 %
Yksinasuvat47,3 %
Muut taloudet29,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Hiekkaharju

Mitkä ovat alueen Hiekkaharju (01350) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 108 €. Muutos 5 vuodessa: +14,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hiekkaharju (01350) on?
10 533 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hiekkaharju (01350)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 633 €/m² (2025). Luku perustuu 175 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -11,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hiekkaharju on?
Kotitalouksista 51,8 % asuu omistusasunnossa ja 47,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 73,5 % on kerrostaloissa ja 26,2 % pientaloissa.
Miten alue Hiekkaharju vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 21 / 36. Korkeakoulutetut: 32,4 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01340Leinelä
  • ·01300Tikkurila
  • ·01390Ruskeasanta-Ilola
  • ·01370Jokiniemi
  • ·01360Koivukylä-Havukoski
  • ·00750Tapulikaupunki (Helsinki)
  • ·00760Puistola - Heikinlaakso (Helsinki)
  • ·00740Siltamäki (Helsinki)
  • ·00730Tapanila (Helsinki)
  • ·01380Kuusikko-Hakkila
  • ·01400Rekola
  • ·01450Korso

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet628. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet93. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa21. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
40270Palokka

Jyväskylä

Mediaanitulot
28 108 €
Väkiluku
13 762
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
33700Messukylä

Tampere

Mediaanitulot
28 109 €
Väkiluku
1 891
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
29320Leineperi

Ulvila

Mediaanitulot
28 104 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
68570Luoto

Luoto

Mediaanitulot
28 112 €
Väkiluku
2 625
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle