Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01490
Vertaa

Nikinmäki

01490·Vantaa
2,4 × 5,8 km

Postinumeroalueella Nikinmäki (01490), Vantaa, asuu 4 620 asukasta. Mediaanitulot ovat 34 171 €, asukkaiden keski-ikä on 37,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 43,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 13,4 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 96,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 20/36 (Vantaa)
Väkiluku
4 620+5,2 %(5v)
Mediaanitulot
34 171 €+13,4 %(5v)
Keski-ikä
37,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
43,4 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
90,3 %
Vuokra: 9,4 %
Lapsiperheet
40,9 %
Yksinasuvat
17,2 %
Työttömyysaste
5,7 %+1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,4 %
65 vuotta täyttäneet: 10,8 %

Tunnusluvut

Alueen Nikinmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 620+5,2 %
Mediaanitulot34 171 €+13,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 418 €/m²+21,6 %
Keski-ikä37,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut43,4 %+2,7 %
Työttömyysaste5,7 %+1,4 %
Omistusasunnot90,3 %-
Lapsiperheet40,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 23 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,3 %
Vuokra9,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,1 %
Pientalo96,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet40,9 %
Yksinasuvat17,2 %
Muut taloudet41,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Nikinmäki

Mitkä ovat alueen Nikinmäki (01490) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 34 171 €. Muutos 5 vuodessa: +13,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Nikinmäki (01490) on?
4 620 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +5,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Nikinmäki (01490)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 418 €/m² (2025). Luku perustuu 23 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +21,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Nikinmäki on?
Kotitalouksista 90,3 % asuu omistusasunnossa ja 9,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,1 % on kerrostaloissa ja 96,4 % pientaloissa.
Miten alue Nikinmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 2 / 36. Korkeakoulutetut: 43,4 %, keski-ikä: 37,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01480Mikkola
  • ·01420Päiväkumpu
  • ·04250Alikerava (Kerava)
  • ·01260Itä-Hakkila
  • ·01400Rekola
  • ·01200Hakunila
  • ·04260Savio (Kerava)
  • ·01380Kuusikko-Hakkila
  • ·04220Ahjo-Kaskela (Kerava)
  • ·01450Korso
  • ·01360Koivukylä-Havukoski
  • ·04200Kerava Keskus (Kerava)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet55. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet393. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa2. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
3.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
4.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %
5.Tammisto0152032 815 €+12,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
37570Koivuniemi

Lempäälä

Mediaanitulot
34 154 €
Väkiluku
496
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
22120Möckelö

Jomala

Mediaanitulot
34 202 €
Väkiluku
1 367
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
01630Hämeenkylä

Vantaa

Mediaanitulot
34 137 €
Väkiluku
2 101
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
02780Kauklahti

Espoo

Mediaanitulot
34 221 €
Väkiluku
14 251
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle