Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loviisa/07930
Vertaa

Pernaja Kirkonkylä

07930·Loviisa
8,6 × 15 km

Postinumeroalueella Pernaja Kirkonkylä (07930), Loviisa, asuu 608 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 927 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 74,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,9 %. Alueen asunnoista 94,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/19 (Loviisa)Väkiluku: sija 8/19 (Loviisa)
Väkiluku
608-3,6 %(5v)
Mediaanitulot
26 927 €+18,9 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,9 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
74,8 %
Vuokra: 23,3 %
Lapsiperheet
19,3 %
Yksinasuvat
41,2 %
Työttömyysaste
13,5 %+2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,2 %
65 vuotta täyttäneet: 27,1 %

Tunnusluvut

Alueen Pernaja Kirkonkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku608-3,6 %
Mediaanitulot26 927 €+18,9 %
Keski-ikä48,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut28,9 %+1,3 %
Työttömyysaste13,5 %+2,7 %
Omistusasunnot74,8 %-
Lapsiperheet19,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus74,8 %
Vuokra23,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,4 %
Pientalo94,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,3 %
Yksinasuvat41,2 %
Muut taloudet39,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Pernaja Kirkonkylä

Mitkä ovat alueen Pernaja Kirkonkylä (07930) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 927 €. Muutos 5 vuodessa: +18,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pernaja Kirkonkylä (07930) on?
608 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,6 %.
Millaista asuminen alueella Pernaja Kirkonkylä on?
Kotitalouksista 74,8 % asuu omistusasunnossa ja 23,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,4 % on kerrostaloissa ja 94,6 % pientaloissa.
Miten alue Pernaja Kirkonkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loviisa: 8 / 19. Korkeakoulutetut: 28,9 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07900Loviisa Keskus
  • ·07880Liljendal Keskus
  • ·07750Isnäs
  • ·07720Malmgård
  • ·07945Kuggom
  • ·07320Jakari-Sannäs (Porvoo)
  • ·07700Koskenkylän saha-alue
  • ·07780Härkäpää
  • ·07870Skinnarby
  • ·07890Mickelspiltom
  • ·07740Gammelby
  • ·07810Ingermaninkylä (Lapinjärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet934. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 316. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loviisa8. · 19 alueesta

Muut alueet: Loviisa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loviisa
#AlueArvo
1.Koskenkylän saha-alue0770029 429 €+17,1 %
2.Gammelby0774029 039 €+17,7 %
3.Härkäpää0778028 409 €+36,7 %
4.Malmgård0772028 211 €+19,1 %
5.Tesjoki0795527 754 €+20,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
27320Ihode

Pyhäranta

Mediaanitulot
26 931 €
Väkiluku
688
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
46960Muhniemi

Kouvola

Mediaanitulot
26 931 €
Väkiluku
305
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
95970Äkäslompolo

Kolari

Mediaanitulot
26 931 €
Väkiluku
692
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
27840Kakkuri

Säkylä

Mediaanitulot
26 922 €
Väkiluku
388
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Loviisa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle