Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/07320
Vertaa

Jakari-Sannäs

07320·Porvoo
5,9 × 9,7 km

Postinumeroalueella Jakari-Sannäs (07320), Porvoo, asuu 446 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 783 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 14/23 (Porvoo)
Väkiluku
4460,0 %(5v)
Mediaanitulot
30 783 €+19,1 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,7 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
95,9 %
Vuokra: 1,6 %
Lapsiperheet
24,9 %
Yksinasuvat
30,1 %
Työttömyysaste
7,3 %+1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,2 %
65 vuotta täyttäneet: 21,7 %

Tunnusluvut

Alueen Jakari-Sannäs tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4460,0 %
Mediaanitulot30 783 €+19,1 %
Keski-ikä44,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut29,7 %+1,1 %
Työttömyysaste7,3 %+1,4 %
Omistusasunnot95,9 %-
Lapsiperheet24,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,9 %
Vuokra1,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,9 %
Yksinasuvat30,1 %
Muut taloudet45,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Jakari-Sannäs

Mitkä ovat alueen Jakari-Sannäs (07320) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 783 €. Muutos 5 vuodessa: +19,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jakari-Sannäs (07320) on?
446 asukasta. Muutos 5 vuodessa: 0,0 %.
Millaista asuminen alueella Jakari-Sannäs on?
Kotitalouksista 95,9 % asuu omistusasunnossa ja 1,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,2 % pientaloissa.
Miten alue Jakari-Sannäs vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 7 / 23. Korkeakoulutetut: 29,7 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07740Gammelby (Loviisa)
  • ·06200Porvoo itäinen
  • ·07780Härkäpää (Loviisa)
  • ·07350Gäddrag
  • ·07700Koskenkylän saha-alue (Loviisa)
  • ·07450Voolahti
  • ·07930Pernaja Kirkonkylä (Loviisa)
  • ·07310Sannainen
  • ·07750Isnäs (Loviisa)
  • ·07360Tirmo
  • ·07720Malmgård (Loviisa)
  • ·07280Ilola

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet223. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 493. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo7. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
48930Tiutinen

Kotka

Mediaanitulot
30 788 €
Väkiluku
293
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
03300Otalampi

Vihti

Mediaanitulot
30 772 €
Väkiluku
2 322
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
96700Niskanperä

Rovaniemi

Mediaanitulot
30 814 €
Väkiluku
736
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
01640Hämevaara

Vantaa

Mediaanitulot
30 818 €
Väkiluku
3 650
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle