Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loviisa/07750
Vertaa

Isnäs

07750·Loviisa
16 × 19 km

Postinumeroalueella Isnäs (07750), Loviisa, asuu 516 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 917 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 82,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,5 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 85,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/19 (Loviisa)Väkiluku: sija 10/19 (Loviisa)
Väkiluku
516-3,0 %(5v)
Mediaanitulot
25 917 €+22,5 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,1 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
82,7 %
Vuokra: 16,5 %
Lapsiperheet
19,6 %
Yksinasuvat
41,9 %
Työttömyysaste
10,1 %-3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 28,5 %

Tunnusluvut

Alueen Isnäs tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku516-3,0 %
Mediaanitulot25 917 €+22,5 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,1 %+1,4 %
Työttömyysaste10,1 %-3,5 %
Omistusasunnot82,7 %-
Lapsiperheet19,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus82,7 %
Vuokra16,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo10,3 %
Pientalo85,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,6 %
Yksinasuvat41,9 %
Muut taloudet38,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Isnäs

Mitkä ovat alueen Isnäs (07750) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 917 €. Muutos 5 vuodessa: +22,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Isnäs (07750) on?
516 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,0 %.
Millaista asuminen alueella Isnäs on?
Kotitalouksista 82,7 % asuu omistusasunnossa ja 16,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 10,3 % on kerrostaloissa ja 85,7 % pientaloissa.
Miten alue Isnäs vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loviisa: 13 / 19. Korkeakoulutetut: 23,1 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07780Härkäpää
  • ·07930Pernaja Kirkonkylä
  • ·07320Jakari-Sannäs (Porvoo)
  • ·07900Loviisa Keskus
  • ·07910Valko
  • ·07360Tirmo (Porvoo)
  • ·07350Gäddrag (Porvoo)
  • ·07370Pellinki (Porvoo)
  • ·07945Kuggom
  • ·07920Etelä-Harju
  • ·07880Liljendal Keskus
  • ·06200Porvoo itäinen (Porvoo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 221. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 394. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loviisa13. · 19 alueesta

Muut alueet: Loviisa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loviisa
#AlueArvo
1.Koskenkylän saha-alue0770029 429 €+17,1 %
2.Gammelby0774029 039 €+17,7 %
3.Härkäpää0778028 409 €+36,7 %
4.Malmgård0772028 211 €+19,1 %
5.Tesjoki0795527 754 €+20,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58810Kallislahti

Savonlinna

Mediaanitulot
25 916 €
Väkiluku
288
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
32430Ylhäinen

Loimaa

Mediaanitulot
25 915 €
Väkiluku
74
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
27670Mannila

Eura

Mediaanitulot
25 921 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
03850Pusula

Lohja

Mediaanitulot
25 912 €
Väkiluku
1 540
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Loviisa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle