Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hausjärvi/12100
Vertaa

Oitti

12100·Hausjärvi
14 × 20 km

Postinumeroalueella Oitti (12100), Hausjärvi, asuu 2 398 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 585 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 71,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,5 %. Alueen asunnoista 82,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/7 (Hausjärvi)Väkiluku: sija 1/7 (Hausjärvi)
Väkiluku
2 398-3,8 %(5v)
Mediaanitulot
25 585 €+18,5 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,7 %+1,8 %(5v)
Omistusasunnot
71,3 %
Vuokra: 26,7 %
Lapsiperheet
17,2 %
Yksinasuvat
47,7 %
Työttömyysaste
11,5 %+5,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,3 %
65 vuotta täyttäneet: 31,3 %

Tunnusluvut

Alueen Oitti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 398-3,8 %
Mediaanitulot25 585 €+18,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)782 €/m²-19,5 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut22,7 %+1,8 %
Työttömyysaste11,5 %+5,3 %
Omistusasunnot71,3 %-
Lapsiperheet17,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 10 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,3 %
Vuokra26,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo15,1 %
Pientalo82,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,2 %
Yksinasuvat47,7 %
Muut taloudet35,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Oitti

Mitkä ovat alueen Oitti (12100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 585 €. Muutos 5 vuodessa: +18,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Oitti (12100) on?
2 398 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Oitti (12100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 782 €/m² (2025). Luku perustuu 10 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -19,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Oitti on?
Kotitalouksista 71,3 % asuu omistusasunnossa ja 26,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 15,1 % on kerrostaloissa ja 82,3 % pientaloissa.
Miten alue Oitti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hausjärvi: 7 / 7. Korkeakoulutetut: 22,7 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·12240Hikiä
  • ·12130Mommila
  • ·12210Hausjärvi kk
  • ·05950Ridasjärvi (Hyvinkää)
  • ·12170Hietoinen
  • ·16670Lappila (Kärkölä)
  • ·05820Mustamännistö (Hyvinkää)
  • ·14140Jokimaa (Janakkala)
  • ·05510Päivärinta (Hyvinkää)
  • ·04770Sahakylä (Mäntsälä)
  • ·04530Ohkola (Mäntsälä)
  • ·05800Hyvinkää Keskus (Hyvinkää)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 328. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet667. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hausjärvi7. · 7 alueesta

Muut alueet: Hausjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hausjärvi
#AlueArvo
1.Hikiä1224030 073 €+17,5 %
2.Hausjärvi kk1221028 424 €+17,2 %
3.Turkhauta1235027 644 €+18,5 %
4.Mommila1213027 593 €+23,2 %
5.Hietoinen1217027 202 €+35,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
46530Kannuskoski

Luumäki

Mediaanitulot
25 587 €
Väkiluku
130
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
08200Ojamo

Lohja

Mediaanitulot
25 582 €
Väkiluku
3 880
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
61220Myllysalo

Kurikka

Mediaanitulot
25 588 €
Väkiluku
211
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
33470Ylöjärvi Keskus

Ylöjärvi

Mediaanitulot
25 580 €
Väkiluku
6 594
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hausjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle