Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rauma/27230
Vertaa

Lappi

27230·Rauma
19 × 13 km

Postinumeroalueella Lappi (27230), Rauma, asuu 1 959 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 173 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 82,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on pienentynyt 0,7 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 14/18 (Rauma)Väkiluku: sija 5/18 (Rauma)
Väkiluku
1 959-3,4 %(5v)
Mediaanitulot
26 173 €+21,6 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,1 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
82,4 %
Vuokra: 16,2 %
Lapsiperheet
21,2 %
Yksinasuvat
38,5 %
Työttömyysaste
7,5 %-0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,3 %
65 vuotta täyttäneet: 27,9 %

Tunnusluvut

Alueen Lappi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 959-3,4 %
Mediaanitulot26 173 €+21,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)865 €/m²-15,8 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut24,1 %+1,3 %
Työttömyysaste7,5 %-0,7 %
Omistusasunnot82,4 %-
Lapsiperheet21,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2024, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus82,4 %
Vuokra16,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo11,6 %
Pientalo85,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,2 %
Yksinasuvat38,5 %
Muut taloudet40,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Lappi

Mitkä ovat alueen Lappi (27230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 173 €. Muutos 5 vuodessa: +21,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lappi (27230) on?
1 959 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Lappi (27230)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 865 €/m² (2024). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -15,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Lappi on?
Kotitalouksista 82,4 % asuu omistusasunnossa ja 16,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 11,6 % on kerrostaloissa ja 85,1 % pientaloissa.
Miten alue Lappi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rauma: 14 / 18. Korkeakoulutetut: 24,1 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·27220Ala-Kieri
  • ·27260Kuolimaa
  • ·27130Eurajoki asemanseutu (Eurajoki)
  • ·27100Eurajoki Keskus (Eurajoki)
  • ·27110Irjanne (Eurajoki)
  • ·27250Kodiksami
  • ·27430Panelia (Eura)
  • ·27310Kodisjoki
  • ·27420Panelia Asemanseutu (Eura)
  • ·27510Eura Keskus (Eura)
  • ·26560Kolla
  • ·27150Lapijoki (Eurajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 139. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet765. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rauma14. · 18 alueesta

Muut alueet: Rauma

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rauma
#AlueArvo
1.Monnanummi2672031 623 €+20,0 %
2.Kaaro2641031 024 €+15,7 %
3.Merirauma-Kappelinluhta2620029 363 €+17,3 %
4.Unaja2691029 059 €+15,9 %
5.Voiluoto2695028 882 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
94300Pajusaari

Kemi

Mediaanitulot
26 175 €
Väkiluku
262
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
16280Kuivanto

Orimattila

Mediaanitulot
26 178 €
Väkiluku
551
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
98310Karvakko

Kemijärvi

Mediaanitulot
26 164 €
Väkiluku
436
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
38770Lohikko

Kankaanpää

Mediaanitulot
26 184 €
Väkiluku
389
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rauma: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle