Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/25390
Vertaa

Kiikala Keskus

25390·Salo
15 × 13 km

Postinumeroalueella Kiikala Keskus (25390), Salo, asuu 756 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 320 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 76,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 1,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,1 %. Alueen asunnoista 96,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 36/40 (Salo)Väkiluku: sija 17/40 (Salo)
Väkiluku
756-1,3 %(5v)
Mediaanitulot
23 320 €+14,1 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,4 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
76,4 %
Vuokra: 20,5 %
Lapsiperheet
13,0 %
Yksinasuvat
50,8 %
Työttömyysaste
14,7 %+2,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 34,3 %

Tunnusluvut

Alueen Kiikala Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku756-1,3 %
Mediaanitulot23 320 €+14,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)735 €/m²-2,9 %
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut21,4 %+2,1 %
Työttömyysaste14,7 %+2,8 %
Omistusasunnot76,4 %-
Lapsiperheet13,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2020, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus76,4 %
Vuokra20,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,0 %
Yksinasuvat50,8 %
Muut taloudet36,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Kiikala Keskus

Mitkä ovat alueen Kiikala Keskus (25390) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 320 €. Muutos 5 vuodessa: +14,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kiikala Keskus (25390) on?
756 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kiikala Keskus (25390)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 735 €/m² (2020). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -2,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kiikala Keskus on?
Kotitalouksista 76,4 % asuu omistusasunnossa ja 20,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,5 % pientaloissa.
Miten alue Kiikala Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 36 / 40. Korkeakoulutetut: 21,4 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·31490Terttilä (Somero)
  • ·25410Suomusjärvi Keskus
  • ·25420Lahnajärvi
  • ·25430Kettula
  • ·25380Rekijoki
  • ·31460Hirsjärvi (Somero)
  • ·25110Kruusila
  • ·31400Somero Keskus (Somero)
  • ·09930Leppäkorpi (Lohja)
  • ·09120Karjalohja (Lohja)
  • ·25180Romsila
  • ·31470Somerniemi (Somero)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 120. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 223. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo36. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72600Keitele Keskus

Keitele

Mediaanitulot
23 320 €
Väkiluku
1 684
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
77520Haapakoski-Partaharju

Pieksämäki

Mediaanitulot
23 317 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
86650Kytökylä-Joutenniva

Haapavesi

Mediaanitulot
23 324 €
Väkiluku
461
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
63210Niinimaa

Alavus

Mediaanitulot
23 315 €
Väkiluku
104
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle