Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Haapavesi/86650
Vertaa

Kytökylä-Joutenniva

86650·Haapavesi
16 × 17 km

Postinumeroalueella Kytökylä-Joutenniva (86650), Haapavesi, asuu 461 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 324 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 12,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 0,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,2 %. Alueen asunnoista 94,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/7 (Haapavesi)Väkiluku: sija 2/7 (Haapavesi)
Väkiluku
461-0,2 %(5v)
Mediaanitulot
23 324 €+19,2 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
12,5 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
90,7 %
Vuokra: 6,7 %
Lapsiperheet
24,7 %
Yksinasuvat
34,0 %
Työttömyysaste
11,5 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,1 %
65 vuotta täyttäneet: 24,7 %

Tunnusluvut

Alueen Kytökylä-Joutenniva tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku461-0,2 %
Mediaanitulot23 324 €+19,2 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut12,5 %+1,2 %
Työttömyysaste11,5 %+2,0 %
Omistusasunnot90,7 %-
Lapsiperheet24,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,7 %
Vuokra6,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,6 %
Pientalo94,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,7 %
Yksinasuvat34,0 %
Muut taloudet41,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kytökylä-Joutenniva

Mitkä ovat alueen Kytökylä-Joutenniva (86650) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 324 €. Muutos 5 vuodessa: +19,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kytökylä-Joutenniva (86650) on?
461 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,2 %.
Millaista asuminen alueella Kytökylä-Joutenniva on?
Kotitalouksista 90,7 % asuu omistusasunnossa ja 6,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,6 % on kerrostaloissa ja 94,8 % pientaloissa.
Miten alue Kytökylä-Joutenniva vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Haapavesi: 5 / 7. Korkeakoulutetut: 12,5 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·92650Laakkola (Siikalatva)
  • ·86690Karsikas
  • ·92640Leskelä (Siikalatva)
  • ·86600Haapavesi Keskus
  • ·85730Tulppo (Haapajärvi)
  • ·85710Parkkila (Haapajärvi)
  • ·86680Vatjusjärvi
  • ·86480Karhukangas
  • ·85660Ruuskankylä (Nivala)
  • ·86710Kärsämäki Keskus (Kärsämäki)
  • ·92600Pulkkila Keskus (Siikalatva)
  • ·85840Kuona (Haapajärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 119. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 468. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Haapavesi5. · 7 alueesta

Muut alueet: Haapavesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Haapavesi
#AlueArvo
1.Karhukangas8648027 191 €+35,9 %
2.Vatjusjärvi8668025 260 €+18,5 %
3.Haapavesi Keskus8660024 791 €+18,4 %
4.Mieluskylä8655023 858 €+13,2 %
5.Karsikas8669022 062 €+31,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
79480Kangaslampi Keskus

Varkaus

Mediaanitulot
23 325 €
Väkiluku
475
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
72600Keitele Keskus

Keitele

Mediaanitulot
23 320 €
Väkiluku
1 684
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
25390Kiikala Keskus

Salo

Mediaanitulot
23 320 €
Väkiluku
756
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
77520Haapakoski-Partaharju

Pieksämäki

Mediaanitulot
23 317 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Haapavesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle