Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/25180
Vertaa

Romsila

25180·Salo
6,1 × 7,6 km

Postinumeroalueella Romsila (25180), Salo, asuu 220 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 216 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,2 %. Alueen asunnoista 95,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 9/40 (Salo)Väkiluku: sija 31/40 (Salo)
Väkiluku
220-7,9 %(5v)
Mediaanitulot
27 216 €+16,2 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,9 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
96,0 %
Vuokra: 3,0 %
Lapsiperheet
22,8 %
Yksinasuvat
25,7 %
Työttömyysaste
7,9 %-5,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,1 %
65 vuotta täyttäneet: 22,7 %

Tunnusluvut

Alueen Romsila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku220-7,9 %
Mediaanitulot27 216 €+16,2 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut30,9 %+1,1 %
Työttömyysaste7,9 %-5,4 %
Omistusasunnot96,0 %-
Lapsiperheet22,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,0 %
Vuokra3,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,8 %
Yksinasuvat25,7 %
Muut taloudet51,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Romsila

Mitkä ovat alueen Romsila (25180) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 216 €. Muutos 5 vuodessa: +16,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Romsila (25180) on?
220 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,9 %.
Millaista asuminen alueella Romsila on?
Kotitalouksista 96,0 % asuu omistusasunnossa ja 3,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,7 % pientaloissa.
Miten alue Romsila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 9 / 40. Korkeakoulutetut: 30,9 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·25190Inkere
  • ·25370Hiisi
  • ·25130Muurla
  • ·25110Kruusila
  • ·25160Tuohittu
  • ·25380Rekijoki
  • ·25360Pertteli Keskus
  • ·25460Toija
  • ·25340Kanunki
  • ·24280Tupuri-Hähkänä
  • ·25330Kuusjoki Keskus
  • ·31450Häntälä (Somero)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet856. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 994. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo9. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
29760Köörtilä

Merikarvia

Mediaanitulot
27 215 €
Väkiluku
68
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
20300Pohjola-Kastu

Turku

Mediaanitulot
27 218 €
Väkiluku
7 737
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
61270Luopajärvi

Kurikka

Mediaanitulot
27 212 €
Väkiluku
553
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
87200Teppana

Kajaani

Mediaanitulot
27 221 €
Väkiluku
3 875
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle