Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pieksämäki/77520
Vertaa

Haapakoski-Partaharju

77520·Pieksämäki
16 × 12 km

Postinumeroalueella Haapakoski-Partaharju (77520), Pieksämäki, asuu 153 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 317 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 72,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,7 %. Alueen asunnoista 99,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/21 (Pieksämäki)Väkiluku: sija 13/21 (Pieksämäki)
Väkiluku
153-9,5 %(5v)
Mediaanitulot
23 317 €+17,7 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,0 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
72,8 %
Vuokra: 23,5 %
Lapsiperheet
11,1 %
Yksinasuvat
39,5 %
Työttömyysaste
10,3 %+2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 26,1 %

Tunnusluvut

Alueen Haapakoski-Partaharju tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku153-9,5 %
Mediaanitulot23 317 €+17,7 %
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,0 %+2,4 %
Työttömyysaste10,3 %+2,2 %
Omistusasunnot72,8 %-
Lapsiperheet11,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus72,8 %
Vuokra23,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,9 %
Pientalo99,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,1 %
Yksinasuvat39,5 %
Muut taloudet49,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Haapakoski-Partaharju

Mitkä ovat alueen Haapakoski-Partaharju (77520) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 317 €. Muutos 5 vuodessa: +17,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Haapakoski-Partaharju (77520) on?
153 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,5 %.
Millaista asuminen alueella Haapakoski-Partaharju on?
Kotitalouksista 72,8 % asuu omistusasunnossa ja 23,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,9 % on kerrostaloissa ja 99,1 % pientaloissa.
Miten alue Haapakoski-Partaharju vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pieksämäki: 14 / 21. Korkeakoulutetut: 21,0 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·76940Nenonpelto
  • ·76130Pappilanmäki
  • ·77690Suontee (Suonenjoki)
  • ·76280Partaharju
  • ·76120Kontiopuisto
  • ·76150Länsirinne
  • ·77600Suonenjoki Keskus (Suonenjoki)
  • ·76620Pyhitty
  • ·76850Naarajärvi
  • ·76100Pieksämäki Keskus
  • ·76780Lamminmäki
  • ·77110Paltanen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 122. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 251. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pieksämäki14. · 21 alueesta

Muut alueet: Pieksämäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pieksämäki
#AlueArvo
1.Pyhitty7662027 445 €+22,5 %
2.Halkokumpu7724027 327 €+37,6 %
3.Lamminmäki7678026 470 €+15,4 %
4.Neuvola7722025 827 €+26,5 %
5.Pappilanmäki7613025 561 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
63210Niinimaa

Alavus

Mediaanitulot
23 315 €
Väkiluku
104
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
72600Keitele Keskus

Keitele

Mediaanitulot
23 320 €
Väkiluku
1 684
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
25390Kiikala Keskus

Salo

Mediaanitulot
23 320 €
Väkiluku
756
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
86650Kytökylä-Joutenniva

Haapavesi

Mediaanitulot
23 324 €
Väkiluku
461
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pieksämäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle