Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rauma/26740
Vertaa

Vasarainen

26740·Rauma
6,0 × 6,6 km

Postinumeroalueella Vasarainen (26740), Rauma, asuu 496 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 742 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,8 %. Alueen asunnoista 99,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/18 (Rauma)Väkiluku: sija 13/18 (Rauma)
Väkiluku
496-8,3 %(5v)
Mediaanitulot
28 742 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,6 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
95,9 %
Vuokra: 2,7 %
Lapsiperheet
25,1 %
Yksinasuvat
26,0 %
Työttömyysaste
8,6 %-1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,3 %
65 vuotta täyttäneet: 23,0 %

Tunnusluvut

Alueen Vasarainen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku496-8,3 %
Mediaanitulot28 742 €+18,8 %
Keski-ikä45,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut26,6 %+2,7 %
Työttömyysaste8,6 %-1,6 %
Omistusasunnot95,9 %-
Lapsiperheet25,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,9 %
Vuokra2,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,1 %
Yksinasuvat26,0 %
Muut taloudet48,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Vasarainen

Mitkä ovat alueen Vasarainen (26740) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 742 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vasarainen (26740) on?
496 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,3 %.
Millaista asuminen alueella Vasarainen on?
Kotitalouksista 95,9 % asuu omistusasunnossa ja 2,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,6 % pientaloissa.
Miten alue Vasarainen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rauma: 7 / 18. Korkeakoulutetut: 26,6 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·26720Monnanummi
  • ·26910Unaja
  • ·26660Paroalho
  • ·26510Uotila
  • ·26930Vermuntila
  • ·26560Kolla
  • ·26100Rauma Keskus
  • ·26820Sampaanala
  • ·26840Kortela
  • ·27320Ihode (Pyhäranta)
  • ·26410Kaaro
  • ·27150Lapijoki (Eurajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet507. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 421. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rauma7. · 18 alueesta

Muut alueet: Rauma

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rauma
#AlueArvo
1.Monnanummi2672031 623 €+20,0 %
2.Kaaro2641031 024 €+15,7 %
3.Merirauma-Kappelinluhta2620029 363 €+17,3 %
4.Unaja2691029 059 €+15,9 %
5.Voiluoto2695028 882 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
53400Laihia

Lappeenranta

Mediaanitulot
28 739 €
Väkiluku
1 866
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
95370Itäkoski

Keminmaa

Mediaanitulot
28 739 €
Väkiluku
174
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
33880Höytämö

Lempäälä

Mediaanitulot
28 747 €
Väkiluku
3 631
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
46430Tirva-Inkerilä

Kouvola

Mediaanitulot
28 747 €
Väkiluku
251
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rauma: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle