Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rauma

Kaupunki

Rauma

Rauma koostuu 18 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 38 635 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 27 759 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 28,7 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
38 635
Mediaanitulot (ka.)
27 759 €
Neliöhinta (ka.)
1 352 €/m²
Keski-ikä (ka.)
46,2 v
Korkeakoulutetut (ka.)
28,7 %
Omistusasunnot (ka.)
86,4 %
Lapsiperheet (ka.)
21,5 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

26100Rauma Keskus

Rauma

1. suurin
Mediaanitulot
24 647 €
Väkiluku
16 603
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
26200Merirauma-Kappelinluhta

Rauma

2. suurin
Mediaanitulot
29 363 €
Väkiluku
5 021
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
26660Paroalho

Rauma

3. suurin
Mediaanitulot
25 971 €
Väkiluku
4 643
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
26510Uotila

Rauma

4. suurin
Mediaanitulot
27 650 €
Väkiluku
2 467
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
27230Lappi

Rauma

5. suurin
Mediaanitulot
26 173 €
Väkiluku
1 959
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
26410Kaaro

Rauma

6. suurin
Mediaanitulot
31 024 €
Väkiluku
1 495
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Rauma: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Rauma

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Rauma
#AlueArvo
1.Monnanummi2672031 623 €+20,0 %
2.Kaaro2641031 024 €+15,7 %
3.Merirauma-Kappelinluhta2620029 363 €+17,3 %
4.Unaja2691029 059 €+15,9 %
5.Voiluoto2695028 882 €+19,3 %
6.Kolla2656028 763 €+21,8 %
7.Vasarainen2674028 742 €+18,8 %
8.Kortela2684027 899 €+17,4 %
9.Kodisjoki2731027 831 €+20,7 %
10.Kodiksami2725027 655 €+46,1 %
11.Uotila2651027 650 €+17,9 %
12.Ala-Kieri2722027 545 €+18,2 %
13.Vermuntila2693027 050 €+18,8 %
14.Lappi2723026 173 €+21,6 %
15.Paroalho2666025 971 €+18,1 %
16.Kuolimaa2726025 620 €+25,2 %
17.Rauma Keskus2610024 647 €+16,0 %
18.Sampaanala2682024 168 €+18,1 %

Väestönkasvu: Rauma

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Rauma
#AlueArvo
1.Rauma Keskus26100+3,0 %+3,0 %
2.Merirauma-Kappelinluhta26200-0,3 %-0,3 %
3.Paroalho26660-1,4 %-1,4 %
4.Uotila26510-2,2 %-2,2 %
5.Kodiksami27250-2,3 %-2,3 %
6.Kolla26560-2,4 %-2,4 %
7.Lappi27230-3,4 %-3,4 %
8.Voiluoto26950-3,6 %-3,6 %
9.Vermuntila26930-3,8 %-3,8 %
10.Sampaanala26820-5,2 %-5,2 %
11.Kortela26840-6,5 %-6,5 %
12.Kaaro26410-6,8 %-6,8 %
13.Kodisjoki27310-7,2 %-7,2 %
14.Kuolimaa27260-7,3 %-7,3 %
15.Vasarainen26740-8,3 %-8,3 %
16.Unaja26910-9,7 %-9,7 %
17.Ala-Kieri27220-12,1 %-12,1 %
18.Monnanummi26720-16,7 %-16,7 %

Kaikki 18 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
26100Rauma Keskus26200Merirauma-Kappelinluhta26410Kaaro26510Uotila26560Kolla26660Paroalho26720Monnanummi26740Vasarainen26820Sampaanala26840Kortela26910Unaja26930Vermuntila26950Voiluoto27220Ala-Kieri27230Lappi27250Kodiksami27260Kuolimaa27310Kodisjoki

Usein kysytyt kysymykset: Rauma

Kuinka monta asukasta kaupungissa Rauma on?
Kaupungissa Rauma asuu yhteensä 38 635 asukasta 18 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Rauma?
18 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Rauma?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 27 759 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Monnanummi: 31 623 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Rauma?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Rauma on noin 1 352 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 6 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Rauma Keskus (1 534 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Rauma?
Monnanummi (31 623 €), Kaaro (31 024 €), Merirauma-Kappelinluhta (29 363 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Rauma?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Rauma Keskus (+3,0 %), Merirauma-Kappelinluhta (-0,3 %), Paroalho (-1,4 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Rauma?
Kaupungissa Rauma on 18 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Rauma

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Satakunnassa: Rauman parhaat asuinalueet.

Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.