Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rauma/26660
Vertaa

Paroalho

26660·Rauma
5,1 × 2,9 km

Postinumeroalueella Paroalho (26660), Rauma, asuu 4 643 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 971 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 68,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,1 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 0,5 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 15/18 (Rauma)Väkiluku: sija 3/18 (Rauma)
Väkiluku
4 643-1,4 %(5v)
Mediaanitulot
25 971 €+18,1 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,8 %+0,3 %(5v)
Omistusasunnot
68,7 %
Vuokra: 30,7 %
Lapsiperheet
17,1 %
Yksinasuvat
49,7 %
Työttömyysaste
11,8 %+0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,6 %
65 vuotta täyttäneet: 27,7 %

Tunnusluvut

Alueen Paroalho tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 643-1,4 %
Mediaanitulot25 971 €+18,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)957 €/m²-6,2 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut26,8 %+0,3 %
Työttömyysaste11,8 %+0,5 %
Omistusasunnot68,7 %-
Lapsiperheet17,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 50 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus68,7 %
Vuokra30,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo46,7 %
Pientalo52,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,1 %
Yksinasuvat49,7 %
Muut taloudet33,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Paroalho

Mitkä ovat alueen Paroalho (26660) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 971 €. Muutos 5 vuodessa: +18,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Paroalho (26660) on?
4 643 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Paroalho (26660)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 957 €/m² (2025). Luku perustuu 50 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -6,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Paroalho on?
Kotitalouksista 68,7 % asuu omistusasunnossa ja 30,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 46,7 % on kerrostaloissa ja 52,6 % pientaloissa.
Miten alue Paroalho vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rauma: 15 / 18. Korkeakoulutetut: 26,8 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·26720Monnanummi
  • ·26100Rauma Keskus
  • ·26820Sampaanala
  • ·26910Unaja
  • ·26840Kortela
  • ·26740Vasarainen
  • ·26510Uotila
  • ·26410Kaaro
  • ·26200Merirauma-Kappelinluhta
  • ·26930Vermuntila
  • ·26950Voiluoto
  • ·26560Kolla

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 206. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet391. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rauma15. · 18 alueesta

Muut alueet: Rauma

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rauma
#AlueArvo
1.Monnanummi2672031 623 €+20,0 %
2.Kaaro2641031 024 €+15,7 %
3.Merirauma-Kappelinluhta2620029 363 €+17,3 %
4.Unaja2691029 059 €+15,9 %
5.Voiluoto2695028 882 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
27420Panelia Asemanseutu

Eura

Mediaanitulot
25 971 €
Väkiluku
232
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
66210Moikipää

Korsnäs

Mediaanitulot
25 972 €
Väkiluku
516
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
36600Pälkäne Keskus

Pälkäne

Mediaanitulot
25 977 €
Väkiluku
3 286
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
69600Kaustinen Keskus

Kaustinen

Mediaanitulot
25 980 €
Väkiluku
3 906
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rauma: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle