Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rauma/27250
Vertaa

Kodiksami

27250·Rauma
5,1 × 4,2 km

Postinumeroalueella Kodiksami (27250), Rauma, asuu 126 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 655 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 46,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 97,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/18 (Rauma)Väkiluku: sija 18/18 (Rauma)
Väkiluku
126-2,3 %(5v)
Mediaanitulot
27 655 €+46,1 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,5 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
89,8 %
Vuokra: 5,1 %
Lapsiperheet
18,6 %
Yksinasuvat
40,7 %
Työttömyysaste
10,8 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
14,3 %
65 vuotta täyttäneet: 21,4 %

Tunnusluvut

Alueen Kodiksami tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku126-2,3 %
Mediaanitulot27 655 €+46,1 %
Keski-ikä46,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut18,5 %+1,1 %
Työttömyysaste10,8 %+2,0 %
Omistusasunnot89,8 %-
Lapsiperheet18,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,8 %
Vuokra5,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,6 %
Yksinasuvat40,7 %
Muut taloudet40,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kodiksami

Mitkä ovat alueen Kodiksami (27250) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 655 €. Muutos 5 vuodessa: +46,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kodiksami (27250) on?
126 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,3 %.
Millaista asuminen alueella Kodiksami on?
Kotitalouksista 89,8 % asuu omistusasunnossa ja 5,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,2 % pientaloissa.
Miten alue Kodiksami vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rauma: 10 / 18. Korkeakoulutetut: 18,5 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·27600Hinnerjoki (Eura)
  • ·27510Eura Keskus (Eura)
  • ·27640Honkilahti kk (Eura)
  • ·27260Kuolimaa
  • ·27420Panelia Asemanseutu (Eura)
  • ·27500Kauttua (Eura)
  • ·27230Lappi
  • ·27400Kiukainen Keskus (Eura)
  • ·27670Mannila (Eura)
  • ·27130Eurajoki asemanseutu (Eurajoki)
  • ·27430Panelia (Eura)
  • ·27220Ala-Kieri

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet728. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 399. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rauma10. · 18 alueesta

Muut alueet: Rauma

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rauma
#AlueArvo
1.Monnanummi2672031 623 €+20,0 %
2.Kaaro2641031 024 €+15,7 %
3.Merirauma-Kappelinluhta2620029 363 €+17,3 %
4.Unaja2691029 059 €+15,9 %
5.Voiluoto2695028 882 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
26510Uotila

Rauma

Mediaanitulot
27 650 €
Väkiluku
2 467
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
70300Linnanpelto

Kuopio

Mediaanitulot
27 660 €
Väkiluku
1 416
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
49520Reitkalli

Hamina

Mediaanitulot
27 661 €
Väkiluku
250
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
92470Tuomioja

Siikajoki

Mediaanitulot
27 665 €
Väkiluku
239
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rauma: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle