Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/07410
Vertaa

Kråkö

07410·Porvoo
3,4 × 2,4 km

Postinumeroalueella Kråkö (07410), Porvoo, asuu 298 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 629 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 35,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 98,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,3 %. Alueen asunnoista 98,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 20/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 18/23 (Porvoo)
Väkiluku
298-2,6 %(5v)
Mediaanitulot
27 629 €+22,3 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
35,7 %+3,7 %(5v)
Omistusasunnot
98,6 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
23,7 %
Yksinasuvat
34,5 %
Työttömyysaste
5,3 %-1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 28,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kråkö tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku298-2,6 %
Mediaanitulot27 629 €+22,3 %
Keski-ikä48,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut35,7 %+3,7 %
Työttömyysaste5,3 %-1,1 %
Omistusasunnot98,6 %-
Lapsiperheet23,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus98,6 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,7 %
Yksinasuvat34,5 %
Muut taloudet41,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Kråkö

Mitkä ovat alueen Kråkö (07410) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 629 €. Muutos 5 vuodessa: +22,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kråkö (07410) on?
298 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,6 %.
Millaista asuminen alueella Kråkö on?
Kotitalouksista 98,6 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,3 % pientaloissa.
Miten alue Kråkö vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 20 / 23. Korkeakoulutetut: 35,7 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·06650Hamari
  • ·06400Gammelbacka
  • ·06100Porvoo Keskus
  • ·06150Kevätkumpu
  • ·06450Eestinmäki-Ernestas
  • ·06750Tolkkinen
  • ·06950Emäsalo
  • ·06530Kerkkoo
  • ·06500Saksala-Suomenkylä
  • ·07310Sannainen
  • ·07280Ilola
  • ·07450Voolahti

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet734. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 740. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo20. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33180Lapinniemi-Käpylä

Tampere

Mediaanitulot
27 626 €
Väkiluku
4 300
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
21380Aura Keskus

Aura

Mediaanitulot
27 624 €
Väkiluku
3 455
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
78610Kurola

Varkaus

Mediaanitulot
27 637 €
Väkiluku
217
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
51780Kuosmala

Juva

Mediaanitulot
27 638 €
Väkiluku
112
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle