Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tervola/95340
Vertaa

Loue

95340·Tervola
11 × 11 km

Postinumeroalueella Loue (95340), Tervola, asuu 227 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 620 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 85,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 31,6 %. Alueen asunnoista 98,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/7 (Tervola)Väkiluku: sija 3/7 (Tervola)
Väkiluku
227-7,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 620 €+31,6 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,1 %+5,0 %(5v)
Omistusasunnot
85,2 %
Vuokra: 10,7 %
Lapsiperheet
15,6 %
Yksinasuvat
49,2 %
Työttömyysaste
9,8 %-0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,0 %
65 vuotta täyttäneet: 25,6 %

Tunnusluvut

Alueen Loue tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku227-7,7 %
Mediaanitulot27 620 €+31,6 %
Keski-ikä47,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut25,1 %+5,0 %
Työttömyysaste9,8 %-0,3 %
Omistusasunnot85,2 %-
Lapsiperheet15,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus85,2 %
Vuokra10,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,6 %
Yksinasuvat49,2 %
Muut taloudet35,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Loue

Mitkä ovat alueen Loue (95340) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 620 €. Muutos 5 vuodessa: +31,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Loue (95340) on?
227 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,7 %.
Millaista asuminen alueella Loue on?
Kotitalouksista 85,2 % asuu omistusasunnossa ja 10,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,8 % pientaloissa.
Miten alue Loue vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tervola: 1 / 7. Korkeakoulutetut: 25,1 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95300Tervola Keskus
  • ·95350Peura
  • ·95330Tervola
  • ·95370Itäkoski (Keminmaa)
  • ·97140Muurola (Rovaniemi)
  • ·95375Yli-Paakkola
  • ·94500Lautiosaari (Keminmaa)
  • ·95325Paakkola
  • ·95365Maula (Keminmaa)
  • ·95225Viantie (Simo)
  • ·97170Jaatila (Rovaniemi)
  • ·95315Törmä (Keminmaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet737. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 968. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tervola1. · 7 alueesta

Muut alueet: Tervola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tervola
#AlueArvo
1.Yli-Paakkola9537527 463 €+23,9 %
2.Paakkola9532526 685 €+19,6 %
3.Tervola9533025 271 €+27,2 %
4.Tervola Keskus9530025 066 €+21,5 %
5.Koivu-Peura9535523 929 €+12,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
73120Nerkoo-Horsmanmäki

Lapinlahti

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
481
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
43130Tarvaala

Saarijärvi

Mediaanitulot
27 619 €
Väkiluku
397
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
45720Kotiharju-Puhjonmäki

Kouvola

Mediaanitulot
27 618 €
Väkiluku
2 475
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
21380Aura Keskus

Aura

Mediaanitulot
27 624 €
Väkiluku
3 455
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tervola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle