Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ylöjärvi/34550
Vertaa

Itä-Aure

34550·Ylöjärvi
19 × 20 km

Postinumeroalueella Itä-Aure (34550), Ylöjärvi, asuu 133 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 494 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 10,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 30,9 %. Alueen asunnoista 94,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 19/19 (Ylöjärvi)Väkiluku: sija 16/19 (Ylöjärvi)
Väkiluku
133-9,5 %(5v)
Mediaanitulot
20 494 €+30,9 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
10,5 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
93,5 %
Vuokra: 5,2 %
Lapsiperheet
9,1 %
Yksinasuvat
48,1 %
Työttömyysaste
12,0 %-8,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,8 %
65 vuotta täyttäneet: 50,4 %

Tunnusluvut

Alueen Itä-Aure tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku133-9,5 %
Mediaanitulot20 494 €+30,9 %
Keski-ikä59,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut10,5 %+2,4 %
Työttömyysaste12,0 %-8,8 %
Omistusasunnot93,5 %-
Lapsiperheet9,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,5 %
Vuokra5,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo94,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,1 %
Yksinasuvat48,1 %
Muut taloudet42,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Itä-Aure

Mitkä ovat alueen Itä-Aure (34550) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 494 €. Muutos 5 vuodessa: +30,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Itä-Aure (34550) on?
133 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,5 %.
Millaista asuminen alueella Itä-Aure on?
Kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa ja 5,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 94,3 % pientaloissa.
Miten alue Itä-Aure vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ylöjärvi: 19 / 19. Korkeakoulutetut: 10,5 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·39770Aureskoski (Parkano)
  • ·34530Länsi-Aure
  • ·34510Luode
  • ·34730Vaskuu (Virrat)
  • ·39880Kihniö Asemanseutu (Kihniö)
  • ·34710Vaskivesi (Virrat)
  • ·34770Kurjenkylä (Virrat)
  • ·39450Sisättö (Ikaalinen)
  • ·34740Koro (Virrat)
  • ·34910Äijänneva (Virrat)
  • ·39820Kihniö Keskus (Kihniö)
  • ·39810Linnankylä (Kihniö)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 753. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 366. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ylöjärvi19. · 19 alueesta

Muut alueet: Ylöjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ylöjärvi
#AlueArvo
1.Julkujärvi3916031 647 €+16,7 %
2.Lakiala3411031 079 €+14,4 %
3.Siivikkala3345031 036 €+19,1 %
4.Manninmäki-Haavisto3348029 641 €+16,1 %
5.Vuorentausta3343028 968 €+16,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
50160Kattilansilta

Mikkeli

Mediaanitulot
20 501 €
Väkiluku
2 240
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
93470Inget

Taivalkoski

Mediaanitulot
20 487 €
Väkiluku
109
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
81290Ukkola

Joensuu

Mediaanitulot
20 486 €
Väkiluku
192
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
75770Puukari

Nurmes

Mediaanitulot
20 484 €
Väkiluku
156
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ylöjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle