Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sastamala/38270
Vertaa

Sammaljoki

38270·Sastamala
12 × 9,7 km

Postinumeroalueella Sammaljoki (38270), Sastamala, asuu 292 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 785 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 33,9 %. Alueen asunnoista 95,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/17 (Sastamala)Väkiluku: sija 15/17 (Sastamala)
Väkiluku
292-11,2 %(5v)
Mediaanitulot
24 785 €+33,9 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,9 %+4,2 %(5v)
Omistusasunnot
87,0 %
Vuokra: 11,7 %
Lapsiperheet
13,6 %
Yksinasuvat
46,8 %
Työttömyysaste
11,1 %+4,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,2 %
65 vuotta täyttäneet: 29,8 %

Tunnusluvut

Alueen Sammaljoki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku292-11,2 %
Mediaanitulot24 785 €+33,9 %
Keski-ikä51,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut28,9 %+4,2 %
Työttömyysaste11,1 %+4,4 %
Omistusasunnot87,0 %-
Lapsiperheet13,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,0 %
Vuokra11,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,7 %
Pientalo95,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,6 %
Yksinasuvat46,8 %
Muut taloudet39,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Sammaljoki

Mitkä ovat alueen Sammaljoki (38270) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 785 €. Muutos 5 vuodessa: +33,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sammaljoki (38270) on?
292 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,2 %.
Millaista asuminen alueella Sammaljoki on?
Kotitalouksista 87,0 % asuu omistusasunnossa ja 11,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,7 % on kerrostaloissa ja 95,6 % pientaloissa.
Miten alue Sammaljoki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sastamala: 10 / 17. Korkeakoulutetut: 28,9 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·31810Oriniemi (Punkalaidun)
  • ·38220Stormi
  • ·38140Kärppälä
  • ·31900Punkalaidun Keskus (Punkalaidun)
  • ·38280Illo
  • ·37350Rämsöö (Vesilahti)
  • ·31850Koskioinen (Punkalaidun)
  • ·38120Kutala
  • ·31830Halkivaha (Urjala)
  • ·38200Vammala Keskus
  • ·38250Roismala
  • ·31860Tursa (Urjala)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 621. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 761. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sastamala10. · 17 alueesta

Muut alueet: Sastamala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää3842028 608 €+20,7 %
2.Kutala3812028 256 €+24,3 %
3.Kärppälä3814027 756 €+21,8 %
4.Roismala3825026 747 €+19,2 %
5.Karkku3810026 603 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
83480Ahonkylä

Liperi

Mediaanitulot
24 785 €
Väkiluku
162
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
86600Haapavesi Keskus

Haapavesi

Mediaanitulot
24 791 €
Väkiluku
4 875
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
07970Ruotsinpyhtää Keskus

Loviisa

Mediaanitulot
24 793 €
Väkiluku
531
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
91660Ahmas

Utajärvi

Mediaanitulot
24 793 €
Väkiluku
202
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sastamala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle