Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sastamala/38220
Vertaa

Stormi

38220·Sastamala
19 × 14 km

Postinumeroalueella Stormi (38220), Sastamala, asuu 728 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 207 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,3 %. Alueen asunnoista 93,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/17 (Sastamala)Väkiluku: sija 11/17 (Sastamala)
Väkiluku
728-7,7 %(5v)
Mediaanitulot
25 207 €+19,3 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,6 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
88,8 %
Vuokra: 9,2 %
Lapsiperheet
17,9 %
Yksinasuvat
38,0 %
Työttömyysaste
9,4 %+1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,2 %
65 vuotta täyttäneet: 30,2 %

Tunnusluvut

Alueen Stormi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku728-7,7 %
Mediaanitulot25 207 €+19,3 %
Keski-ikä49,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut26,6 %+3,0 %
Työttömyysaste9,4 %+1,5 %
Omistusasunnot88,8 %-
Lapsiperheet17,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,8 %
Vuokra9,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,4 %
Pientalo93,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,9 %
Yksinasuvat38,0 %
Muut taloudet44,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Stormi

Mitkä ovat alueen Stormi (38220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 207 €. Muutos 5 vuodessa: +19,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Stormi (38220) on?
728 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,7 %.
Millaista asuminen alueella Stormi on?
Kotitalouksista 88,8 % asuu omistusasunnossa ja 9,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,4 % on kerrostaloissa ja 93,7 % pientaloissa.
Miten alue Stormi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sastamala: 8 / 17. Korkeakoulutetut: 26,6 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38140Kärppälä
  • ·38200Vammala Keskus
  • ·38270Sammaljoki
  • ·38100Karkku
  • ·38250Roismala
  • ·38120Kutala
  • ·38280Illo
  • ·38210Vammala Asemanseutu
  • ·38420Häijää
  • ·37180Sarkola (Nokia)
  • ·31810Oriniemi (Punkalaidun)
  • ·31930Vanttila (Punkalaidun)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 471. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 243. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sastamala8. · 17 alueesta

Muut alueet: Sastamala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää3842028 608 €+20,7 %
2.Kutala3812028 256 €+24,3 %
3.Kärppälä3814027 756 €+21,8 %
4.Roismala3825026 747 €+19,2 %
5.Karkku3810026 603 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41440Ruuhimäki

Toivakka

Mediaanitulot
25 203 €
Väkiluku
210
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
20720Vasaramäki

Turku

Mediaanitulot
25 200 €
Väkiluku
6 246
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
72950Porttila

Keitele

Mediaanitulot
25 199 €
Väkiluku
74
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
49980Ravijoki

Virolahti

Mediaanitulot
25 216 €
Väkiluku
213
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sastamala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle