Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sastamala

Kaupunki

Sastamala

Sastamala koostuu 17 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 23 206 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 306 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 26,7 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
23 206
Mediaanitulot (ka.)
25 306 €
Neliöhinta (ka.)
1 284 €/m²
Keski-ikä (ka.)
48,6 v
Korkeakoulutetut (ka.)
26,7 %
Omistusasunnot (ka.)
84,7 %
Lapsiperheet (ka.)
18,4 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

38200Vammala Keskus

Sastamala

1. suurin
Mediaanitulot
23 758 €
Väkiluku
6 203
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
38210Vammala Asemanseutu

Sastamala

2. suurin
Mediaanitulot
24 111 €
Väkiluku
3 899
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
38460Mouhijärvi Keskus

Sastamala

3. suurin
Mediaanitulot
25 550 €
Väkiluku
1 705
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
38300Kiikka

Sastamala

4. suurin
Mediaanitulot
24 311 €
Väkiluku
1 662
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
32740Pehula

Sastamala

5. suurin
Mediaanitulot
22 776 €
Väkiluku
1 613
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
38250Roismala

Sastamala

6. suurin
Mediaanitulot
26 747 €
Väkiluku
1 250
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Sastamala: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Sastamala

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää3842028 608 €+20,7 %
2.Kutala3812028 256 €+24,3 %
3.Kärppälä3814027 756 €+21,8 %
4.Roismala3825026 747 €+19,2 %
5.Karkku3810026 603 €+21,0 %
6.Illo3828025 680 €+19,6 %
7.Mouhijärvi Keskus3846025 550 €+18,5 %
8.Stormi3822025 207 €+19,3 %
9.Hyynilä3847024 980 €+21,1 %
10.Sammaljoki3827024 785 €+33,9 %
11.Kiikka3830024 311 €+16,7 %
12.Kiikoinen3836024 257 €+26,2 %
13.Vammala Asemanseutu3821024 111 €+18,8 %
14.Vammala Keskus3820023 758 €+19,2 %
15.Keikyä3273023 476 €+14,3 %
16.Suodenniemi3851023 342 €+24,3 %
17.Pehula3274022 776 €+18,2 %

Väestönkasvu: Sastamala

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää38420+3,3 %+3,3 %
2.Kärppälä38140+2,1 %+2,1 %
3.Mouhijärvi Keskus38460+0,2 %+0,2 %
4.Vammala Keskus38200-0,4 %-0,4 %
5.Karkku38100-0,7 %-0,7 %
6.Kiikka38300-3,5 %-3,5 %
7.Keikyä32730-4,2 %-4,2 %
8.Vammala Asemanseutu38210-4,2 %-4,2 %
9.Illo38280-4,8 %-4,8 %
10.Pehula32740-6,2 %-6,2 %
11.Hyynilä38470-6,3 %-6,3 %
12.Roismala38250-6,5 %-6,5 %
13.Stormi38220-7,7 %-7,7 %
14.Kiikoinen38360-8,9 %-8,9 %
15.Suodenniemi38510-9,5 %-9,5 %
16.Kutala38120-11,1 %-11,1 %
17.Sammaljoki38270-11,2 %-11,2 %

Kaikki 17 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
32730Keikyä32740Pehula38100Karkku38120Kutala38140Kärppälä38200Vammala Keskus38210Vammala Asemanseutu38220Stormi38250Roismala38270Sammaljoki38280Illo38300Kiikka38360Kiikoinen38420Häijää38460Mouhijärvi Keskus38470Hyynilä38510Suodenniemi

Usein kysytyt kysymykset: Sastamala

Kuinka monta asukasta kaupungissa Sastamala on?
Kaupungissa Sastamala asuu yhteensä 23 206 asukasta 17 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Sastamala?
17 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Sastamala?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 306 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Häijää: 28 608 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Sastamala?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Sastamala on noin 1 284 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 7 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Häijää (1 748 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Sastamala?
Häijää (28 608 €), Kutala (28 256 €), Kärppälä (27 756 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Sastamala?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Häijää (+3,3 %), Kärppälä (+2,1 %), Mouhijärvi Keskus (+0,2 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Sastamala?
Kaupungissa Sastamala on 17 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.