Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sastamala/38460
Vertaa

Mouhijärvi Keskus

38460·Sastamala
18 × 18 km

Postinumeroalueella Mouhijärvi Keskus (38460), Sastamala, asuu 1 705 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 550 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 77,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,5 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 94,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/17 (Sastamala)Väkiluku: sija 3/17 (Sastamala)
Väkiluku
1 705+0,2 %(5v)
Mediaanitulot
25 550 €+18,5 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,7 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
77,8 %
Vuokra: 20,4 %
Lapsiperheet
20,8 %
Yksinasuvat
40,7 %
Työttömyysaste
10,6 %+0,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 28,3 %

Tunnusluvut

Alueen Mouhijärvi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 705+0,2 %
Mediaanitulot25 550 €+18,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)727 €/m²-
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut24,7 %+1,2 %
Työttömyysaste10,6 %+0,2 %
Omistusasunnot77,8 %-
Lapsiperheet20,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 12 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus77,8 %
Vuokra20,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,7 %
Pientalo94,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,8 %
Yksinasuvat40,7 %
Muut taloudet38,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Mouhijärvi Keskus

Mitkä ovat alueen Mouhijärvi Keskus (38460) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 550 €. Muutos 5 vuodessa: +18,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mouhijärvi Keskus (38460) on?
1 705 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Mouhijärvi Keskus (38460)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 727 €/m² (2025). Luku perustuu 12 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Mouhijärvi Keskus on?
Kotitalouksista 77,8 % asuu omistusasunnossa ja 20,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,7 % on kerrostaloissa ja 94,5 % pientaloissa.
Miten alue Mouhijärvi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sastamala: 7 / 17. Korkeakoulutetut: 24,7 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38210Vammala Asemanseutu
  • ·38470Hyynilä
  • ·38510Suodenniemi
  • ·38100Karkku
  • ·39195Kaipio (Hämeenkyrö)
  • ·39290Vesajärvi (Hämeenkyrö)
  • ·38300Kiikka
  • ·38200Vammala Keskus
  • ·38250Roismala
  • ·38490Haukijärvi (Hämeenkyrö)
  • ·39180Herttuala (Hämeenkyrö)
  • ·32730Keikyä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 341. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet836. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sastamala7. · 17 alueesta

Muut alueet: Sastamala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää3842028 608 €+20,7 %
2.Kutala3812028 256 €+24,3 %
3.Kärppälä3814027 756 €+21,8 %
4.Roismala3825026 747 €+19,2 %
5.Karkku3810026 603 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39100Hämeenkyrö Keskus

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
25 546 €
Väkiluku
3 293
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
39200Kyröskoski

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
25 545 €
Väkiluku
4 716
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
54230Nuijamaa

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 545 €
Väkiluku
701
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
61520Lehmäjoki

Isokyrö

Mediaanitulot
25 555 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sastamala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle