Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sastamala/38210
Vertaa

Vammala Asemanseutu

38210·Sastamala
17 × 16 km

Postinumeroalueella Vammala Asemanseutu (38210), Sastamala, asuu 3 899 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 111 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 71,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,8 %. Alueen asunnoista 31,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/17 (Sastamala)Väkiluku: sija 2/17 (Sastamala)
Väkiluku
3 899-4,2 %(5v)
Mediaanitulot
24 111 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,3 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
71,9 %
Vuokra: 26,6 %
Lapsiperheet
17,6 %
Yksinasuvat
45,2 %
Työttömyysaste
12,3 %+3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,7 %
65 vuotta täyttäneet: 30,9 %

Tunnusluvut

Alueen Vammala Asemanseutu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 899-4,2 %
Mediaanitulot24 111 €+18,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 280 €/m²+15,6 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut24,3 %+1,4 %
Työttömyysaste12,3 %+3,2 %
Omistusasunnot71,9 %-
Lapsiperheet17,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 10 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,9 %
Vuokra26,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo31,3 %
Pientalo66,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,6 %
Yksinasuvat45,2 %
Muut taloudet37,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Vammala Asemanseutu

Mitkä ovat alueen Vammala Asemanseutu (38210) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 111 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vammala Asemanseutu (38210) on?
3 899 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vammala Asemanseutu (38210)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 280 €/m² (2025). Luku perustuu 10 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +15,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vammala Asemanseutu on?
Kotitalouksista 71,9 % asuu omistusasunnossa ja 26,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 31,3 % on kerrostaloissa ja 66,1 % pientaloissa.
Miten alue Vammala Asemanseutu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sastamala: 13 / 17. Korkeakoulutetut: 24,3 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38200Vammala Keskus
  • ·38100Karkku
  • ·38460Mouhijärvi Keskus
  • ·38250Roismala
  • ·38470Hyynilä
  • ·38220Stormi
  • ·38280Illo
  • ·38300Kiikka
  • ·38140Kärppälä
  • ·38490Haukijärvi (Hämeenkyrö)
  • ·39195Kaipio (Hämeenkyrö)
  • ·32730Keikyä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 855. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet463. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sastamala13. · 17 alueesta

Muut alueet: Sastamala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää3842028 608 €+20,7 %
2.Kutala3812028 256 €+24,3 %
3.Kärppälä3814027 756 €+21,8 %
4.Roismala3825026 747 €+19,2 %
5.Karkku3810026 603 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
47400Kausala

Iitti

Mediaanitulot
24 113 €
Väkiluku
4 277
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
63150Ruona

Kuortane

Mediaanitulot
24 115 €
Väkiluku
357
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
85580Karvoskylä

Nivala

Mediaanitulot
24 115 €
Väkiluku
695
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
85930Kangaskylä-Tolpankangas

Reisjärvi

Mediaanitulot
24 116 €
Väkiluku
196
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sastamala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle