Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sastamala/38200
Vertaa

Vammala Keskus

38200·Sastamala
9,4 × 5,3 km

Postinumeroalueella Vammala Keskus (38200), Sastamala, asuu 6 203 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 758 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 66,4 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 1,7 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 53,6 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/17 (Sastamala)Väkiluku: sija 1/17 (Sastamala)
Väkiluku
6 203-0,4 %(5v)
Mediaanitulot
23 758 €+19,2 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,3 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
66,4 %
Vuokra: 32,4 %
Lapsiperheet
14,7 %
Yksinasuvat
52,3 %
Työttömyysaste
10,8 %+2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,9 %
65 vuotta täyttäneet: 37,4 %

Tunnusluvut

Alueen Vammala Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 203-0,4 %
Mediaanitulot23 758 €+19,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 527 €/m²-2,5 %
Keski-ikä51,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut29,3 %+1,7 %
Työttömyysaste10,8 %+2,4 %
Omistusasunnot66,4 %-
Lapsiperheet14,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 82 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus66,4 %
Vuokra32,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo53,6 %
Pientalo44,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,7 %
Yksinasuvat52,3 %
Muut taloudet33,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Vammala Keskus

Mitkä ovat alueen Vammala Keskus (38200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 758 €. Muutos 5 vuodessa: +19,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vammala Keskus (38200) on?
6 203 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vammala Keskus (38200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 527 €/m² (2025). Luku perustuu 82 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -2,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vammala Keskus on?
Kotitalouksista 66,4 % asuu omistusasunnossa ja 32,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 53,6 % on kerrostaloissa ja 44,2 % pientaloissa.
Miten alue Vammala Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sastamala: 14 / 17. Korkeakoulutetut: 29,3 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38250Roismala
  • ·38210Vammala Asemanseutu
  • ·38220Stormi
  • ·38100Karkku
  • ·38280Illo
  • ·38140Kärppälä
  • ·38460Mouhijärvi Keskus
  • ·31930Vanttila (Punkalaidun)
  • ·38270Sammaljoki
  • ·38120Kutala
  • ·32760Suttila (Huittinen)
  • ·38470Hyynilä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 977. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet260. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sastamala14. · 17 alueesta

Muut alueet: Sastamala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää3842028 608 €+20,7 %
2.Kutala3812028 256 €+24,3 %
3.Kärppälä3814027 756 €+21,8 %
4.Roismala3825026 747 €+19,2 %
5.Karkku3810026 603 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
79160Saamaiskylä

Leppävirta

Mediaanitulot
23 756 €
Väkiluku
59
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
54510Uro

Luumäki

Mediaanitulot
23 753 €
Väkiluku
366
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
37100Nokia Keskus

Nokia

Mediaanitulot
23 764 €
Väkiluku
8 585
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
45910Voikkaa

Kouvola

Mediaanitulot
23 752 €
Väkiluku
2 414
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sastamala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle