Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntyharju/52730
Vertaa

Koirakivi

52730·Mäntyharju
8,1 × 8,1 km

Postinumeroalueella Koirakivi (52730), Mäntyharju, asuu 72 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 805 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,8 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/16 (Mäntyharju)Väkiluku: sija 13/16 (Mäntyharju)
Väkiluku
72+4,3 %(5v)
Mediaanitulot
20 805 €+11,8 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,9 %+4,8 %(5v)
Omistusasunnot
94,7 %
Vuokra: 5,3 %
Lapsiperheet
15,8 %
Yksinasuvat
50,0 %
Työttömyysaste
4,0 %+0,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,2 %
65 vuotta täyttäneet: 38,9 %

Tunnusluvut

Alueen Koirakivi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku72+4,3 %
Mediaanitulot20 805 €+11,8 %
Keski-ikä53,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut25,9 %+4,8 %
Työttömyysaste4,0 %+0,2 %
Omistusasunnot94,7 %-
Lapsiperheet15,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,7 %
Vuokra5,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,8 %
Yksinasuvat50,0 %
Muut taloudet34,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Koirakivi

Mitkä ovat alueen Koirakivi (52730) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 805 €. Muutos 5 vuodessa: +11,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Koirakivi (52730) on?
72 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,3 %.
Millaista asuminen alueella Koirakivi on?
Kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa ja 5,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,3 % pientaloissa.
Miten alue Koirakivi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntyharju: 13 / 16. Korkeakoulutetut: 25,9 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·52720Karankamäki-Koirakivi
  • ·52970Pankalahti-Ahvenainen
  • ·52980Ahvenainen
  • ·19430Pertunmaa Keskus
  • ·19470Lihavanpää-Hartosenpää
  • ·19480Hartosenpää
  • ·52960Nurmaa
  • ·19410Kuortti
  • ·52740Tuustaipale
  • ·47760Huhdasjärvi (Kouvola)
  • ·19420Mansikkamäki
  • ·19460Ruorasmäki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 724. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 712. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntyharju13. · 16 alueesta

Muut alueet: Mäntyharju

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntyharju
#AlueArvo
1.Mynttilä5276025 089 €+8,9 %
2.Nurmaa5296023 822 €+3,7 %
3.Mäntyharju Keskus5270023 477 €+18,7 %
4.Mansikkamäki1942023 298 €+25,8 %
5.Tuustaipale5274023 212 €+16,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
98710Joutsijärvi

Kemijärvi

Mediaanitulot
20 806 €
Väkiluku
82
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
83835Ruvaslahti

Polvijärvi

Mediaanitulot
20 819 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
82960Lehtovaara-Kuikkalampi

Ilomantsi

Mediaanitulot
20 822 €
Väkiluku
90
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
38710Myllymäki

Kankaanpää

Mediaanitulot
20 825 €
Väkiluku
1 903
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mäntyharju: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle