Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Uurainen/41210
Vertaa

Jokihaara

41210·Uurainen
8,3 × 6,6 km

Postinumeroalueella Jokihaara (41210), Uurainen, asuu 438 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 921 €, asukkaiden keski-ikä on 38,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 35,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 98,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 0,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,6 %. Alueen asunnoista 99,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/5 (Uurainen)Väkiluku: sija 3/5 (Uurainen)
Väkiluku
438-0,9 %(5v)
Mediaanitulot
28 921 €+14,6 %(5v)
Keski-ikä
38,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
35,1 %+5,4 %(5v)
Omistusasunnot
98,2 %
Vuokra: 1,2 %
Lapsiperheet
33,7 %
Yksinasuvat
22,7 %
Työttömyysaste
8,3 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,1 %
65 vuotta täyttäneet: 16,4 %

Tunnusluvut

Alueen Jokihaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku438-0,9 %
Mediaanitulot28 921 €+14,6 %
Keski-ikä38,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut35,1 %+5,4 %
Työttömyysaste8,3 %+1,6 %
Omistusasunnot98,2 %-
Lapsiperheet33,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus98,2 %
Vuokra1,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet33,7 %
Yksinasuvat22,7 %
Muut taloudet43,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Jokihaara

Mitkä ovat alueen Jokihaara (41210) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 921 €. Muutos 5 vuodessa: +14,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jokihaara (41210) on?
438 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,9 %.
Millaista asuminen alueella Jokihaara on?
Kotitalouksista 98,2 % asuu omistusasunnossa ja 1,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,4 % pientaloissa.
Miten alue Jokihaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Uurainen: 2 / 5. Korkeakoulutetut: 35,1 %, keski-ikä: 38,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41140Kuikka (Jyväskylä)
  • ·41290Kangashäkki
  • ·41160Tikkakoski (Jyväskylä)
  • ·41120Puuppola (Jyväskylä)
  • ·41230Uurainen Keskus
  • ·41180Vehniä (Laukaa)
  • ·41940Vesanka (Jyväskylä)
  • ·44170Hietama (Äänekoski)
  • ·44160Huutomäki (Äänekoski)
  • ·40660Länsi-Palokka (Jyväskylä)
  • ·40270Palokka (Jyväskylä)
  • ·44250Äänekoivisto (Äänekoski)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet469. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 503. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Uurainen2. · 5 alueesta

Muut alueet: Uurainen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Uurainen
#AlueArvo
1.Kangashäkki4129030 358 €+16,8 %
2.Höytiä4122025 794 €+22,6 %
3.Uurainen Keskus4123024 318 €+17,0 %
4.Kyynämöinen4124023 197 €+19,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
68220Karhi

Kokkola

Mediaanitulot
28 921 €
Väkiluku
136
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
00740Siltamäki

Helsinki

Mediaanitulot
28 916 €
Väkiluku
10 514
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
48410Kaukola

Kotka

Mediaanitulot
28 930 €
Väkiluku
1 545
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
05950Ridasjärvi

Hyvinkää

Mediaanitulot
28 904 €
Väkiluku
393
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Uurainen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle