Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Uurainen/41290
Vertaa

Kangashäkki

41290·Uurainen
10 × 8,8 km

Postinumeroalueella Kangashäkki (41290), Uurainen, asuu 1 002 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 358 €, asukkaiden keski-ikä on 31,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 7,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,8 %. Alueen asunnoista 99,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/5 (Uurainen)Väkiluku: sija 2/5 (Uurainen)
Väkiluku
1 002+7,3 %(5v)
Mediaanitulot
30 358 €+16,8 %(5v)
Keski-ikä
31,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,1 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
96,6 %
Vuokra: 3,4 %
Lapsiperheet
43,8 %
Yksinasuvat
20,5 %
Työttömyysaste
9,2 %+1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
3,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,3 %
65 vuotta täyttäneet: 9,9 %

Tunnusluvut

Alueen Kangashäkki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 002+7,3 %
Mediaanitulot30 358 €+16,8 %
Keski-ikä31,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut29,1 %+1,1 %
Työttömyysaste9,2 %+1,0 %
Omistusasunnot96,6 %-
Lapsiperheet43,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,6 %
Vuokra3,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet43,8 %
Yksinasuvat20,5 %
Muut taloudet35,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kangashäkki

Mitkä ovat alueen Kangashäkki (41290) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 358 €. Muutos 5 vuodessa: +16,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kangashäkki (41290) on?
1 002 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +7,3 %.
Millaista asuminen alueella Kangashäkki on?
Kotitalouksista 96,6 % asuu omistusasunnossa ja 3,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,1 % pientaloissa.
Miten alue Kangashäkki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Uurainen: 1 / 5. Korkeakoulutetut: 29,1 %, keski-ikä: 31,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41210Jokihaara
  • ·44160Huutomäki (Äänekoski)
  • ·44170Hietama (Äänekoski)
  • ·41180Vehniä (Laukaa)
  • ·44250Äänekoivisto (Äänekoski)
  • ·44100Äänekoski Keskus (Äänekoski)
  • ·41160Tikkakoski (Jyväskylä)
  • ·41140Kuikka (Jyväskylä)
  • ·44190Parantala (Äänekoski)
  • ·41120Puuppola (Jyväskylä)
  • ·44120Mämmensalmi-Mustaniemi (Äänekoski)
  • ·41230Uurainen Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet258. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 092. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Uurainen1. · 5 alueesta

Muut alueet: Uurainen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Uurainen
#AlueArvo
1.Jokihaara4121028 921 €+14,6 %
2.Höytiä4122025 794 €+22,6 %
3.Uurainen Keskus4123024 318 €+17,0 %
4.Kyynämöinen4124023 197 €+19,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
04130Sipoo

Sipoo

Mediaanitulot
30 365 €
Väkiluku
8 364
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
08800Kirkniemi

Lohja

Mediaanitulot
30 347 €
Väkiluku
1 454
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
06880Kärrby

Sipoo

Mediaanitulot
30 370 €
Väkiluku
338
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
71570Syvänniemi

Kuopio

Mediaanitulot
30 370 €
Väkiluku
1 246
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Uurainen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle