Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/45460
Vertaa

Savero

45460·Kouvola
8,2 × 6,6 km

Postinumeroalueella Savero (45460), Kouvola, asuu 179 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 151 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,2 %. Alueen asunnoista 95,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 16/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 34/49 (Kouvola)
Väkiluku
179-3,2 %(5v)
Mediaanitulot
26 151 €+22,2 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,3 %-1,5 %(5v)
Omistusasunnot
90,5 %
Vuokra: 3,6 %
Lapsiperheet
22,6 %
Yksinasuvat
35,7 %
Työttömyysaste
12,3 %-1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,6 %
65 vuotta täyttäneet: 25,1 %

Tunnusluvut

Alueen Savero tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku179-3,2 %
Mediaanitulot26 151 €+22,2 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut15,3 %-1,5 %
Työttömyysaste12,3 %-1,5 %
Omistusasunnot90,5 %-
Lapsiperheet22,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,5 %
Vuokra3,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,6 %
Yksinasuvat35,7 %
Muut taloudet41,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Savero

Mitkä ovat alueen Savero (45460) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 151 €. Muutos 5 vuodessa: +22,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Savero (45460) on?
179 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,2 %.
Millaista asuminen alueella Savero on?
Kotitalouksista 90,5 % asuu omistusasunnossa ja 3,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,7 % pientaloissa.
Miten alue Savero vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 16 / 49. Korkeakoulutetut: 15,3 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·45410Utti
  • ·46710Sippola
  • ·46450Enäjärvi
  • ·46750Liikkala
  • ·46800Myllykoski
  • ·46430Tirva-Inkerilä
  • ·46400Kaipiainen
  • ·45100Kouvola Keskus
  • ·46730Ruotila
  • ·46860Anjalankoski Keskus
  • ·46900Inkeroinen
  • ·49540Metsäkylä (Hamina)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 144. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 148. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola16. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
46810Ummeljoki

Kouvola

Mediaanitulot
26 150 €
Väkiluku
1 282
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
64240Böle

Närpiö

Mediaanitulot
26 152 €
Väkiluku
257
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
51860Narila

Juva

Mediaanitulot
26 149 €
Väkiluku
56
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
71360Litmaniemi

Kuopio

Mediaanitulot
26 154 €
Väkiluku
148
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle