Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/46450
Vertaa

Enäjärvi

46450·Kouvola
9,6 × 8,2 km

Postinumeroalueella Enäjärvi (46450), Kouvola, asuu 141 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 053 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 24,5 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 26/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 36/49 (Kouvola)
Väkiluku
141-15,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 053 €+24,5 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,8 %+3,6 %(5v)
Omistusasunnot
91,4 %
Vuokra: 7,1 %
Lapsiperheet
14,3 %
Yksinasuvat
34,3 %
Työttömyysaste
10,3 %-2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,9 %
65 vuotta täyttäneet: 31,9 %

Tunnusluvut

Alueen Enäjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku141-15,1 %
Mediaanitulot25 053 €+24,5 %
Keski-ikä53,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut19,8 %+3,6 %
Työttömyysaste10,3 %-2,0 %
Omistusasunnot91,4 %-
Lapsiperheet14,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,4 %
Vuokra7,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,3 %
Yksinasuvat34,3 %
Muut taloudet51,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Enäjärvi

Mitkä ovat alueen Enäjärvi (46450) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 053 €. Muutos 5 vuodessa: +24,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Enäjärvi (46450) on?
141 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,1 %.
Millaista asuminen alueella Enäjärvi on?
Kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa ja 7,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Enäjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 26 / 49. Korkeakoulutetut: 19,8 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·46400Kaipiainen
  • ·46710Sippola
  • ·45460Savero
  • ·46730Ruotila
  • ·49570Kannusjärvi (Hamina)
  • ·46430Tirva-Inkerilä
  • ·45410Utti
  • ·46750Liikkala
  • ·46530Kannuskoski (Luumäki)
  • ·49540Metsäkylä (Hamina)
  • ·46570Saaramaa
  • ·49510Husula (Hamina)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 529. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 315. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola26. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
25840Nivelax

Kemiönsaari

Mediaanitulot
25 055 €
Väkiluku
235
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
15870Salpakangas

Hollola

Mediaanitulot
25 057 €
Väkiluku
4 054
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
97680Saari-Kämä

Rovaniemi

Mediaanitulot
25 060 €
Väkiluku
69
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
95300Tervola Keskus

Tervola

Mediaanitulot
25 066 €
Väkiluku
1 632
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle