Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/46570
Vertaa

Saaramaa

46570·Kouvola
8,4 × 8,1 km

Postinumeroalueella Saaramaa (46570), Kouvola, asuu 34 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 628 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 91,7 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on kasvanut 3,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,2 %. Alueen asukkaista 47,1 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 31/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 48/49 (Kouvola)
Väkiluku
34+3,0 %(5v)
Mediaanitulot
24 628 €+14,2 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,2 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
6,3 %+6,3 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
2,9 %
65 vuotta täyttäneet: 47,1 %

Tunnusluvut

Alueen Saaramaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku34+3,0 %
Mediaanitulot24 628 €+14,2 %
Keski-ikä59,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut24,2 %+2,3 %
Työttömyysaste6,3 %+6,3 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo91,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Saaramaa

Mitkä ovat alueen Saaramaa (46570) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 628 €. Muutos 5 vuodessa: +14,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Saaramaa (46570) on?
34 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,0 %.
Millaista asuminen alueella Saaramaa on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 91,7 % pientaloissa.
Miten alue Saaramaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 31 / 49. Korkeakoulutetut: 24,2 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·54590Kaitjärvi (Luumäki)
  • ·49660Pyhältö (Hamina)
  • ·54580Somerharju (Luumäki)
  • ·46530Kannuskoski (Luumäki)
  • ·49640Paijärvi (Hamina)
  • ·49780Onkamaa (Hamina)
  • ·46400Kaipiainen
  • ·46450Enäjärvi
  • ·54500Taavetti-Somerharju (Luumäki)
  • ·49570Kannusjärvi (Hamina)
  • ·49770Salo-Miehikkälä (Miehikkälä)
  • ·49630Vehkajoki (Hamina)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 669. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 923. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola31. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
13110Kantola

Hämeenlinna

Mediaanitulot
24 624 €
Väkiluku
314
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
19370Nuoramoinen

Sysmä

Mediaanitulot
24 634 €
Väkiluku
352
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
49780Onkamaa

Hamina

Mediaanitulot
24 634 €
Väkiluku
88
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
74120Iisalmi Keskus Pohjoinen

Iisalmi

Mediaanitulot
24 616 €
Väkiluku
6 185
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle