Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/71150
Vertaa

Vartiala

71150·Kuopio
12 × 19 km

Postinumeroalueella Vartiala (71150), Kuopio, asuu 588 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 539 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,5 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 4,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 15/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 32/64 (Kuopio)
Väkiluku
588-4,1 %(5v)
Mediaanitulot
27 539 €+22,5 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,8 %+4,2 %(5v)
Omistusasunnot
93,1 %
Vuokra: 5,0 %
Lapsiperheet
20,5 %
Yksinasuvat
31,7 %
Työttömyysaste
12,4 %+3,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,2 %
65 vuotta täyttäneet: 22,4 %

Tunnusluvut

Alueen Vartiala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku588-4,1 %
Mediaanitulot27 539 €+22,5 %
Keski-ikä45,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut29,8 %+4,2 %
Työttömyysaste12,4 %+3,8 %
Omistusasunnot93,1 %-
Lapsiperheet20,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,1 %
Vuokra5,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,5 %
Yksinasuvat31,7 %
Muut taloudet47,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Vartiala

Mitkä ovat alueen Vartiala (71150) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 539 €. Muutos 5 vuodessa: +22,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vartiala (71150) on?
588 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,1 %.
Millaista asuminen alueella Vartiala on?
Kotitalouksista 93,1 % asuu omistusasunnossa ja 5,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,2 % pientaloissa.
Miten alue Vartiala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 15 / 64. Korkeakoulutetut: 29,8 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73460Muuruvesi
  • ·70940Jännevirta
  • ·73410Pieksänkoski
  • ·71130Kortejoki
  • ·71160Riistavesi
  • ·71310Vehmersalmi Keskus
  • ·73320Reittiö
  • ·73350Haluna
  • ·70780Jynkkä
  • ·73360Pajulahti
  • ·70900Toivala (Siilinjärvi)
  • ·73470Västinniemi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet755. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 332. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio15. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
54530Luumäki

Luumäki

Mediaanitulot
27 540 €
Väkiluku
1 063
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
71650Hirvilahti-Salonkulma

Kuopio

Mediaanitulot
27 535 €
Väkiluku
440
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
32410Niinijoki

Loimaa

Mediaanitulot
27 534 €
Väkiluku
478
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
11120Pohjois-Riihimäki

Riihimäki

Mediaanitulot
27 533 €
Väkiluku
6 692
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle