Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntyharju/52720
Vertaa

Karankamäki-Koirakivi

52720·Mäntyharju
6,6 × 6,8 km

Postinumeroalueella Karankamäki-Koirakivi (52720), Mäntyharju, asuu 89 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 695 €, asukkaiden keski-ikä on 60,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 11,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,7 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 26,8 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/16 (Mäntyharju)Väkiluku: sija 9/16 (Mäntyharju)
Väkiluku
89-11,9 %(5v)
Mediaanitulot
21 695 €+26,8 %(5v)
Keski-ikä
60,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
11,0 %-0,7 %(5v)
Omistusasunnot
88,7 %
Vuokra: 5,7 %
Lapsiperheet
7,5 %
Yksinasuvat
54,7 %
Työttömyysaste
3,4 %-1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,5 %
65 vuotta täyttäneet: 57,3 %

Tunnusluvut

Alueen Karankamäki-Koirakivi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku89-11,9 %
Mediaanitulot21 695 €+26,8 %
Keski-ikä60,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut11,0 %-0,7 %
Työttömyysaste3,4 %-1,6 %
Omistusasunnot88,7 %-
Lapsiperheet7,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,7 %
Vuokra5,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet7,5 %
Yksinasuvat54,7 %
Muut taloudet37,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Karankamäki-Koirakivi

Mitkä ovat alueen Karankamäki-Koirakivi (52720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 695 €. Muutos 5 vuodessa: +26,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Karankamäki-Koirakivi (52720) on?
89 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,9 %.
Millaista asuminen alueella Karankamäki-Koirakivi on?
Kotitalouksista 88,7 % asuu omistusasunnossa ja 5,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Karankamäki-Koirakivi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntyharju: 11 / 16. Korkeakoulutetut: 11,0 %, keski-ikä: 60,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·19480Hartosenpää
  • ·52730Koirakivi
  • ·52740Tuustaipale
  • ·19470Lihavanpää-Hartosenpää
  • ·52970Pankalahti-Ahvenainen
  • ·52960Nurmaa
  • ·19430Pertunmaa Keskus
  • ·52980Ahvenainen
  • ·52920Voikoski (Kouvola)
  • ·47760Huhdasjärvi (Kouvola)
  • ·19410Kuortti
  • ·52610Tuukkalanlahti (Hirvensalmi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 568. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 607. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntyharju11. · 16 alueesta

Muut alueet: Mäntyharju

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntyharju
#AlueArvo
1.Mynttilä5276025 089 €+8,9 %
2.Nurmaa5296023 822 €+3,7 %
3.Mäntyharju Keskus5270023 477 €+18,7 %
4.Mansikkamäki1942023 298 €+25,8 %
5.Tuustaipale5274023 212 €+16,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
15200Kiveriö

Lahti

Mediaanitulot
21 689 €
Väkiluku
3 333
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
82500Kitee Keskus

Kitee

Mediaanitulot
21 704 €
Väkiluku
5 541
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
82335Rasivaara

Rääkkylä

Mediaanitulot
21 709 €
Väkiluku
532
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
92700Kestilä

Siikalatva

Mediaanitulot
21 714 €
Väkiluku
1 028
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mäntyharju: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle