Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntyharju/52980
Vertaa

Ahvenainen

52980·Mäntyharju
11 × 14 km

Postinumeroalueella Ahvenainen (52980), Mäntyharju, asuu 44 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 443 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 96,7 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 4,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,0 prosenttiyksikköä. Alueen asukkaista 45,5 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 14/16 (Mäntyharju)Väkiluku: sija 16/16 (Mäntyharju)
Väkiluku
44-4,3 %(5v)
Mediaanitulot
19 443 €+7,7 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,1 %+4,0 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
7,1 %+7,1 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,5 %
65 vuotta täyttäneet: 45,5 %

Tunnusluvut

Alueen Ahvenainen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku44-4,3 %
Mediaanitulot19 443 €+7,7 %
Keski-ikä56,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,1 %+4,0 %
Työttömyysaste7,1 %+7,1 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Ahvenainen

Mitkä ovat alueen Ahvenainen (52980) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 443 €. Muutos 5 vuodessa: +7,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ahvenainen (52980) on?
44 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,3 %.
Millaista asuminen alueella Ahvenainen on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,7 % pientaloissa.
Miten alue Ahvenainen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntyharju: 14 / 16. Korkeakoulutetut: 21,1 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·52970Pankalahti-Ahvenainen
  • ·52730Koirakivi
  • ·19410Kuortti
  • ·47760Huhdasjärvi (Kouvola)
  • ·47710Jaala kk (Kouvola)
  • ·52960Nurmaa
  • ·19430Pertunmaa Keskus
  • ·52720Karankamäki-Koirakivi
  • ·19260Paaso-Syrjäkoski (Heinola)
  • ·19420Mansikkamäki
  • ·18300Heinola kk (Heinola)
  • ·19470Lihavanpää-Hartosenpää

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 843. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 875. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntyharju14. · 16 alueesta

Muut alueet: Mäntyharju

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntyharju
#AlueArvo
1.Mynttilä5276025 089 €+8,9 %
2.Nurmaa5296023 822 €+3,7 %
3.Mäntyharju Keskus5270023 477 €+18,7 %
4.Mansikkamäki1942023 298 €+25,8 %
5.Tuustaipale5274023 212 €+16,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
77140Huumala

Pieksämäki

Mediaanitulot
19 432 €
Väkiluku
85
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
95160Oijärvi - Lamminperä

Ii

Mediaanitulot
19 432 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
34980Killinkoski

Virrat

Mediaanitulot
19 420 €
Väkiluku
312
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
82655Värtsilä Keskus

Tohmajärvi

Mediaanitulot
19 479 €
Väkiluku
227
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mäntyharju: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle