Mäntyharju
- Mediaanitulot
- 23 477 €
- Väkiluku
- 4 486
- Keski-ikä
- 53,0 v
Kaupunki
Mäntyharju koostuu 16 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 6 864 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 21 871 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 19,5 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Mäntyharju
Mäntyharju
Mäntyharju
Mäntyharju
Mäntyharju
Mäntyharju
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Mynttilä52760 | 25 089 €+8,9 % |
| 2. | Nurmaa52960 | 23 822 €+3,7 % |
| 3. | Mäntyharju Keskus52700 | 23 477 €+18,7 % |
| 4. | Mansikkamäki19420 | 23 298 €+25,8 % |
| 5. | Tuustaipale52740 | 23 212 €+16,1 % |
| 6. | Lihavanpää-Hartosenpää19470 | 23 200 €+40,0 % |
| 7. | Hartosenpää19480 | 22 884 €+26,3 % |
| 8. | Kuortti19410 | 22 121 €+4,0 % |
| 9. | Pertunmaa Keskus19430 | 22 079 €+24,1 % |
| 10. | Käävänkylä52890 | 21 860 €+38,8 % |
| 11. | Karankamäki-Koirakivi52720 | 21 695 €+26,8 % |
| 12. | Halmeniemi52850 | 21 012 €+25,9 % |
| 13. | Koirakivi52730 | 20 805 €+11,8 % |
| 14. | Ahvenainen52980 | 19 443 €+7,7 % |
| 15. | Ruorasmäki19460 | 18 201 €+10,1 % |
| 16. | Pankalahti-Ahvenainen52970 | 17 743 €-3,2 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Koirakivi52730 | +4,3 %+4,3 % |
| 2. | Tuustaipale52740 | -3,7 %-3,7 % |
| 3. | Ahvenainen52980 | -4,3 %-4,3 % |
| 4. | Käävänkylä52890 | -4,4 %-4,4 % |
| 5. | Kuortti19410 | -4,9 %-4,9 % |
| 6. | Mäntyharju Keskus52700 | -5,0 %-5,0 % |
| 7. | Halmeniemi52850 | -5,2 %-5,2 % |
| 8. | Nurmaa52960 | -7,1 %-7,1 % |
| 9. | Mansikkamäki19420 | -7,9 %-7,9 % |
| 10. | Pertunmaa Keskus19430 | -10,3 %-10,3 % |
| 11. | Mynttilä52760 | -11,6 %-11,6 % |
| 12. | Karankamäki-Koirakivi52720 | -11,9 %-11,9 % |
| 13. | Pankalahti-Ahvenainen52970 | -12,2 %-12,2 % |
| 14. | Ruorasmäki19460 | -15,3 %-15,3 % |
| 15. | Hartosenpää19480 | -15,8 %-15,8 % |
| 16. | Lihavanpää-Hartosenpää19470 | -21,0 %-21,0 % |
Aluevalintaan Etelä-Savossa: Mikkelin parhaat asuinalueet.
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.