Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rääkkylä/82335
Vertaa

Rasivaara

82335·Rääkkylä
22 × 19 km

Postinumeroalueella Rasivaara (82335), Rääkkylä, asuu 532 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 709 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 13,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 30,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on pienentynyt 4,1 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 93,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/4 (Rääkkylä)Väkiluku: sija 2/4 (Rääkkylä)
Väkiluku
532-12,2 %(5v)
Mediaanitulot
21 709 €+30,6 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
13,8 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
90,7 %
Vuokra: 5,9 %
Lapsiperheet
11,7 %
Yksinasuvat
40,7 %
Työttömyysaste
13,1 %-4,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,3 %
65 vuotta täyttäneet: 42,7 %

Tunnusluvut

Alueen Rasivaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku532-12,2 %
Mediaanitulot21 709 €+30,6 %
Keski-ikä56,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut13,8 %+1,1 %
Työttömyysaste13,1 %-4,1 %
Omistusasunnot90,7 %-
Lapsiperheet11,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,7 %
Vuokra5,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,0 %
Pientalo93,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,7 %
Yksinasuvat40,7 %
Muut taloudet47,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Rasivaara

Mitkä ovat alueen Rasivaara (82335) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 709 €. Muutos 5 vuodessa: +30,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rasivaara (82335) on?
532 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,2 %.
Millaista asuminen alueella Rasivaara on?
Kotitalouksista 90,7 % asuu omistusasunnossa ja 5,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,0 % on kerrostaloissa ja 93,8 % pientaloissa.
Miten alue Rasivaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rääkkylä: 1 / 4. Korkeakoulutetut: 13,8 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82290Nieminen
  • ·82460Hummovaara (Kitee)
  • ·82300Rääkkylä Keskus
  • ·82430Puhos-Leinovaara (Kitee)
  • ·83160Tutjunniemi (Liperi)
  • ·82380Tolosenmäki (Kitee)
  • ·82220Niittylahti (Joensuu)
  • ·82210Suhmura (Joensuu)
  • ·58350Villala (Kitee)
  • ·80330Reijola (Joensuu)
  • ·82490Heinoniemi (Kitee)
  • ·82360Onkamo (Tohmajärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 566. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 375. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rääkkylä1. · 4 alueesta

Muut alueet: Rääkkylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rääkkylä
#AlueArvo
1.Nieminen8229021 088 €+17,2 %
2.Oravisalo-Varpasalo8231020 549 €+23,0 %
3.Rääkkylä Keskus8230020 174 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82500Kitee Keskus

Kitee

Mediaanitulot
21 704 €
Väkiluku
5 541
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
92700Kestilä

Siikalatva

Mediaanitulot
21 714 €
Väkiluku
1 028
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
83825Kinahmo

Polvijärvi

Mediaanitulot
21 715 €
Väkiluku
249
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
71280Kosula

Tuusniemi

Mediaanitulot
21 720 €
Väkiluku
208
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rääkkylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle